Pieniądze z rezerwy zasilą popularne konkursy

opublikowano: 01-01-2019, 22:00

W regionalnym dotacyjnym rozkładzie jazdy jest mniej pozycji niż w ubiegłym roku. W połowie roku samorządy zapewne go skorygują i zwiększą pulę grantów dla firm

W 2019 r. przedsiębiorcy z wielu województw nie będą już mogli liczyć na wysyp naborów z unijnym wsparciem. Większość instytucji zarządzających regionalnymi programami operacyjnymi (RPO) planuje ogłosić dwa, najwyżej trzy konkursy dla przedstawicieli małego biznesu.

Mariusz Frankowski, dyrektor MJWP, ma już pomysł, na co Mazowsze
przeznaczy pieniądze z tzw. krajowej rezerwy wykonania. Na pierwszy ogień pójdą
projekty B+R.
Zobacz więcej

POSTAWIĆ NA B+R:

Mariusz Frankowski, dyrektor MJWP, ma już pomysł, na co Mazowsze przeznaczy pieniądze z tzw. krajowej rezerwy wykonania. Na pierwszy ogień pójdą projekty B+R. Fot. Marek Wiśniewski

Mazowsze

Póki co mali i średni gracze z Mazowsza dostali tylko jedną szansę na granty. Na zagraniczną ekspansję firm (działanie 3.2) Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) przeznaczyła w nowym rozdaniu ok. 26 mln zł.

— Część tegorocznych naborów zakończy się dopiero w przyszłym roku. Do 7 lutego przedsiębiorcy mogą powalczyć o dofinansowanie projektów związanych z procesem eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych. W puli jest 5,5 mln zł. Natomiast budżet trwającego właśnie konkursu z grantami na przedsięwzięcia B+R, który zakończy się 27 marca, wynosi 13 mln zł — wylicza Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.

Na szczęście w połowie przyszłego roku samorządy mogą dodać do dotacyjnego rozkładu jazdy nowe nabory. Ich liczba będzie zależała od uwolnienia pieniędzy z tzw. krajowej rezerwy wykonania. Składa się na nią 6 proc. puli z każdego programu. W mazowieckiej rezerwie jest 600 mln zł. Można je uruchomić po spełnieniu warunków określonych przez Komisję Europejską (KE).

— Rezerwa wykonania to pieniądze, które są w kopertach wojewódzkich. Istnieje jednak zagrożenie, że mogą być przesunięte do innych programów regionalnych lub krajowych. Dlatego osiągnięcie ustalonych przez KE wskaźników jest niezbędne — tłumaczy Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Urząd marszałkowski razem z MJWPU sprawdzi, w jakich dziedzinach są już gotowe projekty do dofinansowania i właśnie na nie w pierwszej kolejności wyłoży pieniądze. Mariusz Frankowski ma już pomysł, na co warto przeznaczyć część wspomnianej rezerwy. Zwraca uwagę na wyniki tegorocznego konkursu wspierającego projekty B+R, w którym jednym z wymogów była współpraca przedsiębiorców z instytucjami naukowymi lub uczelniami. Przedstawiciele biznesu złożyli aż 130 projektów i wnioskowali o wsparcie w wysokości 500 mln zł. Tymczasem budżet naboru wynosił ok. 40 mln zł.

— Konkurs pokazał, na jakie dotacje istnieje zapotrzebowanie wśród przedsiębiorców. Po jego rozstrzygnięciu będziemy chcieli sfinansować z rezerwy te projekty, dla których zabrakło wsparcia z tegorocznej puli — wyjaśnia Mariusz Frankowski.

Opolszczyzna

Sporo, bo aż sześć konkursów, zaplanował dla firm zarząd województwa opolskiego. Zarezerwował na to ok. 64,8 mln zł.

— Wśród przyszłorocznych naborów są przede wszystkim konkursy, które w poprzednich latach cieszyły się największą popularnością wśród firm. Będziemy oferować dotacje na targi zagraniczne, nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne (TIK) i innowacje. Wsłuchujemy się w głos przedstawicieli biznesu i przeznaczamy wsparcie na najbardziej potrzebne projekty. Pozostałe finansujemy z oszczędności z poprzednich lat — mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Dzięki grantom na Opolszczyźnie powstają takie nowinki jak np. innowacyjny w skali świata wysięgnik do kamer. Producent dostarcza go m.in. do Hollywood. Urządzenie jest przeznaczone do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu. Dotacje pomagają też w prowadzeniu projektów badawczych. Celem jednego z nich jest wyeliminowanie konieczności stosowania antybiotyków w hodowli drobiu i zastąpienie ich przebadanymi i wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi.

W 2019 r. opolskie firmy będą mogły stanąć w szranki o granty na budowę zapleczy B+R i ich wyposażenie. Wsparcie pokryje koszty projektów od pomysłu do rynku, w tym badania naukowe i przemysłowe oraz przedsięwzięcia rozwojowe obejmujące etap prac demonstracyjnych i pierwszą produkcję. W puli działania 1.1 („Innowacje w przedsiębiorstwach”) jest ok. 15 mln zł. Natomiast na TIK-i samorząd przeznaczy ponad 6,4 mln zł. Nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne mają pomóc przedsiębiorcom usprawnić ich pracę, relacje z klientami i partnerami biznesowymi. Dotychczas odbyły się dwa nabory z poddziałania 2.1.2. W pierwszym przedsiębiorcy złożyli 127 wniosków, z czego 49 otrzymało dofinansowanie w wysokości 16 mln zł. W drugim konkursie było 95 wniosków, a wsparcie w wysokości 14,3 mln zł trafiło do 47 firm.

Strumień dofinansowania popłynie też do przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacje produktowe, procesowe i marketingowe. Dotacje sfinansują inwestycje w nowoczesne maszyny, urządzenia i sprzęt produkcyjny, dzięki któremu przedsiębiorcy wprowadzą na rynek nowe lub ulepszone produkty i usługi.

Na poddziałanie 2.1.3 Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) przeznaczyło ok. 6,6 mln zł. Nie zabraknie też grantów na udział w krajowych i zagranicznych targach i pokazach technologii. W puli działania 2.4 („Współpraca gospodarcza i promocja”) jest ok. 12,7 mln zł.

Wielkopolska

Trzy nabory dla firm przewiduje natomiast harmonogram woj. wielkopolskiego. W lutym o dotacje będą mogli powalczyć mali i średni gracze, którzy prowadzą projektyB+R (działanie 1.2). Strumień unijnego wsparcia w wysokości 50 mln zł popłynie do firm, które chcą tworzyć lub rozwijać zaplecza badawczo-rozwojowe. Granty pokryją też koszty związane z przygotowaniem do wdrożenia własnych lub zakupionych wyników badań naukowych, technologii i praw do własności intelektualnej. Na wsparcie mogą liczyć przedsięwzięcia związane z eksperymentowaniem i poszukiwaniem nisz rozwojowych.

Wielkopolska stawia też na przełomowe innowacje. We wrześniu przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie projektów, których celem jest wdrożenie wysoce nowatorskich rozwiązań. Mogą to być innowacje procesowe i produktowe, ale również nietechnologiczne (w tym m.in. organizacyjne i menedżerskie). Chodzi np. o wdrażanie nowych lub istotnie zmienionych strategii w przedsiębiorstwach. Dotacje pochodzą z poddziałania 1.5.2 („Wzmocnienie konkurencyjności kluczowych obszarów gospodarki regionu”). Do podziału między wnioskodawców jest 100 mln zł. Pod koniec przyszłego roku nie lada gratka czeka wielkopolskie start-upy. Budżet poddziałania 1.3.1 („Wsparcie inkubacji przedsiębiorstw”) to 10 mln zł. Programy inkubacji oferowane przez instytucje otoczenia biznesu wesprą spółki działające na rynku nie dłużej niż dwa lata. Start-upy dostaną dostęp do infrastruktury, usług specjalistycznych, a także granty na zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

Pomorze

Tylko dwa konkursy przewiduje harmonogram dla pomorskich przedsiębiorstw. W styczniu wystartuje nabór z budżetem ok. 26 mln zł dla nowych mikrofirm. Na wsparcie w postaci usług szkoleniowo-doradczych i pomocy prawnej mogą liczyć nowo powstałe przedsiębiorstwa. Natomiast w grudniu 2019 r. pomorskie firmy będą mogły stanąć w szranki o dotacje m.in. na projekty B+R. Oferuje je poddziałanie 1.1.1 („Ekspansja przez innowacje”), a do wzięcia jest 21,6 mln zł.

Szanse na dofinansowanie mają projekty, które wpisują się w jedną z inteligentnych specjalizacji województwa pomorskiego. W tym zestawieniu są m.in. technologie offshore, portowo-logistyczne, ekoefektywne w produkcji, przesyle i zużyciu energii oraz paliw, a także medyczne. Przedstawiciele biznesu będą mogli przeznaczyć dotacje na badania i prace rozwojowe, ochronę własności intelektualnej, zakup patentów i licencji, a także wdrożenie nowych technologii lub innowacyjnych usług w firmie. Granty sfinansują też inwestycje związane z budową i rozwojem infrastruktury B+R. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu