Pierwszy kolekcjonerski wirtualny pieniądz w prezencie dla członków władz EBC

opublikowano: 14-09-2020, 18:42

Członkowie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego dostali w poniedziałek na swoje elektroniczne skrzynki pocztowe LBCOINA, pierwszy kolekcjonerski wirtualny pieniądz.

LBCOIN pojawił się na skrzynkach prezesów banków centralnych państw eurolandu jako link do elektronicznego portfela z sześcioma tokenami, przedstawiającymi portret jednego z 20 sygnatariuszy deklaracji niepodległości Litwy w 1918 roku. Członkowie Rady Prezesów EBC mają 24 godziny na zaakceptowanie podarunku i aktywację wirtualnego pieniądza. 

- Jestem ciekawy jaką popularnością będzie cieszyć się to wśród członków Rady Prezesów – powiedział Vitas Vasiliauskas, szef banku centralnego Litwy. 

Przed wysłaniem coina do kolegów z Rady Prezesów Vasiliauskas zademonstrował im działanie LBCOINA podczas posiedzenia w ubiegłym tygodniu. 

Działania Litwinów odbywają się w czasie kiedy w eurolandzie trwa debata dotycząca fenomenu wirtualnego pieniądza. Prezes Christine Lagarde mówiła w ubiegłym tygodniu, że w EBC odbędzie się wkrótce dyskusja, czy euroland potrzebuje własnej kryptowaluty.

Vasiliauskas wierzy, że doświadczenie LBCOINA pomoże w dyskusji w EBC.

- Absolutnie musimy ruszyć do przodu. Widzimy, że Chińczycy prowadzą już praktyczne testy, uruchamiając CBDC w niektórych regionach – powiedział. – Europa nie powinna znów tego przespać – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane