Pierwszy raz od siedmiu lat wzrosły stopy w Norwegii

opublikowano: 20-09-2018, 11:10

Po raz pierwszy od siedmiu lat bank centralny Norwegii podwyższył stopy procentowe po raz pierwszy od siedmiu lat. Instytucja rozpoczęła też wychodzenie z rekordowego programu stymulacyjnego, który został wprowadzony, by przeciwdziałać najgorszemu kryzysowi naftowemu w ciągu pokolenia.

Norges Bank podniósł swoją stopę referencyjną o ćwierć punktu do 0,75 proc., Decyzja była zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów. Bank zaznaczył, że podniesie stopy procentowe ponownie na początku przyszłego roku, ale także nieoczekiwanie obniżył swoje długoterminowe prognozy w związku z obawami o krajowy wzrost. 

Øystein Olsen, szef Norges Bank
Zobacz więcej

Øystein Olsen, szef Norges Bank fot. Bloomberg

Zacieśnienie polityki monetarnej zasygnalizowane zostało już w czerwcu i pojawia się, gdy gospodarka największego producenta ropy w Europie Zachodniej zbliża się do poziomu bezrobocia poniżej 4 proc., rosnących cen ropy i inflacji kształtującej się w pobliżu celu banku centralnego. Z kolei korona norweska handlowana jest w pobliżu rekordowych minimów, dzięki czemu ekipa Øysteina Olsena, szefa NB ma więcej miejsca na kolejne podwyżki stóp.

Kolejna podwyżka sygnalizowana jest w marcu, a następnie około 4 podwyżek do końca 2020 roku

Norweski bank centralny rozpoczyna teraz szybsze odejście od rekordowych bodźców niż jego „konkurenci” w Sztokholmie i Frankfurcie. Wspierany przez rekordowy bodziec fiskalny z narodowego funduszu majątkowego o wartości 1 bln USD, Olsen również nie musiał obniżać stóp procentowych tak głęboko jak gdzie indziej i nie musiał uciekać się do niekonwencjonalnych polityk, takich jak kupowanie obligacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu