Pietraszkiewicz: nie będzie przeliczania kredytów po historycznych kursach

opublikowano: 26-05-2015, 12:36

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział agencji Reuters, że w środę zaprezentuje pakiet rozwiązań dla kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, który jednak nie będzie obejmował przeliczenia kredytów na złote po historycznym kursie.

Chcemy zaproponować projekt ustawy, o … funduszu, który będzie wspierać wszystkich posiadaczy kredytów hipotecznych (niezależnie od waluty kredytu), te osoby które mają okresowe problemy z obsługą swoich zobowiązań – powiedział Pietraszkiewicz agencji Reuters.

Krzysztof Pietraszkiewicz
WM, Puls Biznesu

Dodał, że ZBP nie proponuje konwersji zadłużenia na złote na poziomach kursów z dnia zawierania umów, ponieważ byłoby to „nie do zniesienia” dla gospodarki i systemu bankowego.

Nowy prezydent-elekt w programie wyborczym zaproponował m.in. konwersję kredytów frankowych na złotowe kosztem wierzycieli przy kursie z okresu zawarcia umowy.

Według szacunków około 550 tys. Polaków ma kredyty denominowane we frankach co stanowi blisko 40 proc. wszystkich pożyczek hipotecznych. Reuters podaje, powołując się na wyliczenia dziennika „Rzeczpospolita”, że na koniec marca wartość kredytów frankowych wynosiła 144 mld zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane