Czytasz dzięki

PIH: w sklepach nie zabraknie żywności i środków higienicznych

  • PAP
opublikowano: 13-03-2020, 22:14

Nie ma zagrożenia, że zabraknie żywności i środków higienicznych – powiedział PAP wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Hurtownie i dystrybutorzy mają duże ich zapasy, ale potrzebują czasu na uzupełnienie tych produktów w sklepach po zwiększonych zakupach – dodał.

Jak zaznaczył, nie zbraknie produktów żywnościowych, nawet importowanych. „Import działa. Niektóre sieci w trosce o bezpieczeństwo decydują się na zawieszenie importu produktów z niektórych krajów, ale z innych niezagrożonych kierunków import odbywa się w chwili obecnej bez kłopotów” – dodał.

Według Ptaszyńskiego ogłoszone w piątek przez rząd ograniczenia w funkcjonowaniu między innymi galerii handlowych z powodu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa należy ocenić jako działania profilaktyczne.

Jak ocenił, skutki tego ograniczenia mogą odczuć raczej sklepy niespożywcze oraz sektor HoReCa (hotelowy, restauracyjny, cateringowy). Dodał, że skala oddziaływania tego ograniczenia i wpływ na gospodarkę będzie zależeć od tego, ile ono potrwa. "Dziś trudno to oszacować" – zaznaczył wiceszef Izby.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od północy z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Wyjaśnił, że będą w nich czynne sklepy spożywcze i apteki a także pralnie, apteki i drogerie.

Szef rządu ogłosił też m.in. decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Dodał, że restauracje mogą świadczyć usługi „na wynos”. 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy