Piłkarskie mistrzostwa pomnożą zyski z wynajmu

opublikowano: 08-05-2012, 00:00

Im bliżej Euro, tym wyższe czynsze. I to nie tylko tam, gdzie odbędą się mecze

Szacuje się, że z okazji Euro 2012 do Polski przyjedzie ponad 800 tys. kibiców.

— Oblężone będą przede wszystkim hotele. Już teraz trudno w nich o wolne miejsca, chociaż ceny dochodzą do tysiąca zł za osobę w stolicy — mówi Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości w Home Broker.

Wzmożony ruch panuje także na rynku krótkoterminowego najmu. Zgodnie z danymi Home Broker, oferowane stawki są prawie trzy razy wyższe od standardowych.

Ostro w górę

Jak wynika z raportu Home Broker, wynajem dwupokojowego mieszkania w Warszawie kosztuje obecnie około 2,5 tys. zł miesięcznie.

— Podczas mistrzostw cena może przekroczyć nawet 7 tys. zł — mówi Bartosz Turek.

Dwu-, a często nawet trzykrotnie wyższych stawek już żądają od kibiców właściciele mieszkań w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Jak twierdzi Wojciech Porębski, analityk rynku w firmie Północ Nieruchomości, najbardziej pożądane są mieszkania położone w centrum miast i w pobliżu stadionów.

— Zyski mogą skłonić część ich właścicieli do wypowiedzenia umów obecnym lokatorom — twierdzi Wojciech Porębski.

Co ciekawe, wzmożone zainteresowanie krótkoterminowym najmem występuje także w Krakowie, w którym mecze nie będą rozgrywane.

— Kibice zwykli rezydować tam, gdzie ich drużyna. W stolicy Małopolski będą mogli śledzić treningi Anglików — na stadionie Hutnika, Holendrów— na stadionie Wisły i Włochów — na stadionie Cracovii, a rozgrywki w specjalnej strefie na Błoniach — tłumaczy Michał Swat, doradca Home Broker z Krakowa.

Bezpieczne lokum

Wynajmującym mieszkanie na czas Euro specjaliści radzą zabezpieczyć się przed jego dewastacją.

— Zapisy dotyczące odpowiedzialności lokatora za zniszczenia oraz wysokość kaucji należy zawrzeć w pisemnej umowie najmu. W przypadku umowy ustnej dochodzenie roszczeń może się okazać niemożliwe — tłumaczy Bartosz Turek.

Właściciel może także wykupić ubezpieczenie przed dewastacją, którego średni koszt to 230 zł.

— Najniższą stawkę (42 zł) proponuje PZU, który oferuje m.in. ochronę miesięczną. Pozostałe firmy chcą podpisać umowę na pół roku bądź rok — mówi Bartosz Turek.

Ubezpieczenie OC może wykupić ponadto sam kibic.

— W przypadku zdewastowania wynajmowanej nieruchomości to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Jeśli wartość szkód wyniesie od 20 do 50 tys. zł, roczne ubezpieczenie kosztować będzie od 20 do 80 zł — tłumaczy Bartosz Turek. Jak zaznacza, takie rozwiązanie ma jednak dwie wady.

— Po pierwsze, trzeba nakłonić fana piłki nożnej do wykupienia ubezpieczenia, co nie jest łatwe. Po drugie, nie wszystkie ubezpieczalnie chcą obejmować ochroną cudzoziemców — twierdzi Bartosz Turek.

Chwilowy popyt

Dla właścicieli mieszkań Euro to niestety jednorazowa okazja na zysk kilkakrotnie wyższy niż przy zwykłym wynajmie. — Po mistrzostwach ceny wrócą do poziomu sprzed imprezy — uważa Wojciech Porębski.

Aby czerpać korzyści z najmu przez cały rok, analitycy radzą inwestować w nieruchomości w dużych miastach.

— Tańsze lokum można wynajmować studentom, a droższe rodzinom, biznesmenomlub pracownikom ambasad — mówi Bartosz Turek. Jego zdaniem stały dochód zagwarantują także miejscowości popularne turystycznie, np. Zakopane, Ustrzyki, Krynica, Władysławowo, Jastarnia, Hel, Mikołajki, Giżycko, Ełk.

— Przewagą rejonów górskich jest dłuższy sezon niż nad morzem czy na Mazurach — zaznacza Bartosz Turek. Zdaniem Wojciecha Porębskiego, przed zakupem warto dokładnie prześledzić podaż lokali do wynajęcia w sąsiedztwie oraz poziom stawek, jakie obowiązują w rejonie.

— To pozwoli ocenić, czy inwestycja ma szansę przynieść godziwe zyski — twierdzi Wojciech Porębski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane