Pilot Maker połączy start-upy z korporacjami

opublikowano: 15-12-2016, 15:22

Tauron Polska Energia, Kross i Amplus szukają nowych technologii, które mogłyby u siebie przetestować i wdrożyć. Projekt koordynuje techBrainers.

W styczniu 2017 r. rozpocznie się nabór do Pilot Maker, nowego programu dla start-upów, dofinansowanego w ramach konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Scale Up. Jego celem jest rozwój nowych, innowacyjnych rozwiązań i wdrożenie ich w korporacjach. Inicjatorem projektu jest firma doradcza techBrainers, a partnerują jej Tauron Polska Energia, Kross i Amplus. Zgłaszać można się za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie internetowej organizatora. 

Program Pilot Maker jest nastawiony na wdrażanie rozwiązań, wygenerowanie realnej wartości dla obu stron, start-upu i korporacji – mówiła podczas konferencji Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers. Towarzyszył jej m.in. Jarosław Broda, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia
Wyświetl galerię [1/2]

Biznesowy cel:

Program Pilot Maker jest nastawiony na wdrażanie rozwiązań, wygenerowanie realnej wartości dla obu stron, start-upu i korporacji – mówiła podczas konferencji Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers. Towarzyszył jej m.in. Jarosław Broda, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia ARC

Wybrane start-upy w ramach sześciomiesięcznej akceleracji otrzymają wsparcie i indywidualną opiekę ekspertów, a także możliwość przetestowania technologii lub konceptu biznesowego w strukturach dużych firm. Będą też mogły pokazać się przed szefami działów B+R firm należących do techBrainers R&D Club.

Uczestnicy mogą też liczyć na wsparcie finansowe do 50 tys. PLN w postaci usług proinnowacyjnych oraz 200 tys. PLN na eksperymenty biznesowe. Dostaną również szansę pozyskania inwestorów.

- Finansowanie będzie przekazywane etapami, zgodnie z potrzebami i planem rozwoju produktu – podkreśla Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers.

Deklaruje też, że program ma doprowadzić do komercjalizacji minimum 20 konceptów. Poszukiwane są więc rozwiązania technologiczne na minimum 6 poziomie TRL (demonstracja rozwiązania w środowisku zbliżonym do rzeczywistego).

- Program jest nastawiony również na aktywne poszukiwanie start-upów. Naszym celem jest dotarcie do zespołów, które mają technologię, ale nie rozpatrywały możliwości zastosowania jej u któregoś z naszych partnerów. Projektów będziemy szukać również na uniwersytetach – wyjaśnia Magdalena Jackowska-Rejman.

Jej zdaniem, łączenie start-upów z korporacjami może przynieść pozytywne efekty biznesowe. Wymaga jednak przełamania kilku barier. Z perspektywy dużej firmy, współpraca ze start-upem może wydawać się bardzo ryzykowna, natomiast długość procesów decyzyjnych w dużych firmach może zniechęcać drugą stronę. 

- Nasz ekosystem rozwoju innowacji ma wiele elementów. Pracujemy nad nimi wewnętrznie, ale chcielibyśmy też otworzyć się na dobre pomysły z rynku, na młodych ludzi i ryzykowne działania, które w korporacji nie mogą mieć miejsca. Nikt nie chciałby, żeby ktoś o dużej akceptacji ryzyka, chętny do zmian i eksperymentów zarządzał siecią dostarczającą prąd. Dlatego innowacji szukamy też na zewnątrz i budujemy wyodrębnioną przestrzeń, w której nowe pomysły mogą się sprawdzić – wyjaśnia Jarosław Broda, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Pilot Maker połączy start-upy z korporacjami