Piraci nie chcą ropy, bo jest za tania

opublikowano: 22-02-2016, 14:24

Przy obecnej cenie ropy piraci nie są już dłużej zainteresowani porywaniem tankowców, donosi serwis Quartz.

- Kiedy cena ropy spada nawet poniżej 30 USD za baryłkę piractwo nie jest już tak dochodowym biznesem jak wówczas, kiedy kurs wynosił 106 USD za baryłkę – mówi Florentina Adenike Ukonga, szefowa Komisji Zatoki Gwinejskiej, regionalnej organizacji promującej współpracę między państwami zachodniej Afryki, z których wiele eksportuje ropę tankowcami.  

Jest przekonana, że spadek cen ropy poniżej 100 USD spowodował spadek ataków pirackich na tankowce w regionie.

Piractwo spadało jeszcze przed załamaniem się kursu ropy. W 2013 roku było 100 ataków na statki w Zatoce Gwinejskiej, z czego 56 skutecznych. W 2014 roku ich liczba spadła do 67, z czego powiodło się 26. Większość atakowanych jednostek to tankowce. Ok. 70 proc. ataków w regionie nie jest jednak zgłaszana, szacują eksperci.

- Jest prawdopodobne, że zainteresowanie tankowcami, jako głównymi celami ataku, wynikało z wartości przewożonego przez nie ładunku – głosi raport Oceans Beyond Piracy, amerykańskiej, pozarządowej organizacji śledzącej  kryminalne akty na morzach.  

Oficjalne dane za 2015 rok nie są jeszcze znane, ale firma  Dryad Maritime oszacowała, że w 2015 roku było 49 „incydentów” w regionie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, finance.yahoo.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu