PiS ponownie apeluje o otwarcie zawodów prawniczych

DI, PAP
opublikowano: 12-05-2008, 15:27

PiS wezwało w poniedziałek premiera Donalda Tuska, by zgodnie z zapowiedziami ze swojego expose, zaczął działać na rzecz otwarcia zawodów prawniczych.

Według posłanki PiS Beaty Kempy, resort sprawiedliwości pod kierunkiem Zbigniewa Ćwiąkalskiego "tworzy ustawy, które tak naprawdę służą korporacjom".

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Kempa apelowała do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, by skierował pod obrady Sejmu złożone przez PiS projekty ustaw "otwierające młodym ludziom dostęp do zawodów prawniczych".

Chodzi o złożony jeszcze w ubiegłym roku projekt noweli ustawy o adwokaturze, radcach prawnych i notariacie, poszerzający dostęp do zawodów prawniczych oraz złożony przedstawiony pod koniec stycznia projekt ustawy zakładający wprowadzenie trzech stopni licencji prawniczych, które uprawniałyby do świadczenia usług prawniczych.

"Młodzi ludzie, Donaldzie Tusk, wciąż liczą na pana" - mówiła b.wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa.

"Otwarcie zawodów prawniczych" to jedno ze sztandarowych haseł PiS w obecnej i poprzedniej kadencji Sejmu. W ostatnich miesiącach swojego urzędowania rząd Jarosława Kaczyńskiego przyjął projekt ustawy zakładający trzystopniowe licencje prawnicze; ich wprowadzenie, jak przekonywał ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro miało doprowadzić do "otwarcia zawodów prawniczych".

Kempa zapewniała w poniedziałek, że PiS "nie spocznie dopóki te kwestie nie zostaną podjęte przez polski parlament". Jak mówiła, PiS czeka na działania premiera w sprawie "otwierania" zawodów prawniczych.

Posłanka podkreślała, że w swoim expose Donald Tusk "wyraźnie zaznaczył, że dołoży wszelkich starań, by młodym ludziom otworzyć dostęp do zawodów prawniczych", gdy tymczasem "pewne działania ministra Ćwiąkalskiego są wbrew temu", co szef rządu mówił w swoim wystąpieniu.

Resort Ćwiąkalskiego - według Kempy - "tworzy ustawy, które tak naprawdę służą korporacjom". Jak mówiła, chodzi głównie o plany ministerstwa dotyczące wprowadzenia limitów przyjęć na aplikacje adwokackie, radcowskie i notarialne.

W konferencji PiS wzięli udział młodzi prawnicy ze stowarzyszenia Fair Play i Stowarzyszenia Doradców Prawnych: Paweł Makowski i Tomasz Bujak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane