Na poniedziałkowej konferencji prasowej politycy PiS odnieśli się do tzw. 100 konkretów, czyli listy obietnic wyborczych przedstawionych przed wyborami parlamentarnymi przez Koalicję Obywatelską, która miała zostać zrealizowana w ciągu 100 dni od objęcia rządów.
"Miało być 100 konkretów na 100 dni rządu. W tym tygodniu właśnie minie 100 dni rządów i okazuje się, że tych konkretów nie ma; w miejsce 100 konkretów jest 100 oszustw. Prawo i Sprawiedliwość przedstawi dokładnie to, do czego się +Koalicja 13 grudnia+ zobowiązywała, a czego nie wykonała" - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Jak dodał, "PiS jest wiarygodne, my zobowiązania wypełniamy. Dlatego uszczelniliśmy VAT, wprowadziliśmy 500+, potem 800+, dlatego wzmocniliśmy polskie wojsko, zadbaliśmy o seniorów poprzez 13 i 14 emeryturę. Co zrobiła +Koalicja 13 grudnia+? W zasadzie nic" - dodał Błaszczak.
Zapowiedział, że PiS przedstawi te obietnice, które ocenia jako "sensowne", w postaci projektów ustaw "jeszcze w tym tygodniu". "Będzie to projekt o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. złotych, o dobrowolnym ZUSie, projekt o ryczałtowej składce zdrowotnej, będzie to projekty dotyczący podwyższenia funduszu alimentacyjnego, będzie to projekt dotyczący tzw. babciowego, projekt dot. +kasowego+ VAT, a także odbetonowania miast" - wyliczał.
Błaszczak zapowiedział również, że politycy PiS będą "sprawdzać" postępy w realizowaniu tzw. 100 konkretów w poszczególnych resortach. "Wnioski z tych działań oczywiście również przedstawimy. Już jutro odbędzie się konferencja z udziałem premiera Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, gdzie w szczegółach będziemy o tym mówić" - poinformował.
"100 konkretów" to zestaw propozycji programowych przedstawionych przez Koalicję Obywatelską przed wyborami parlamentarnymi 15 października, w wyniku których KO wraz z koalicjantami - Trzecią Drogą i Lewicą - objęła władzę. Według deklaracji, 100 konkretów miało zostać zrealizowanych w 100 dni od objęcia rządów; w piątek upłynie 100 dni od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Wśród propozycji znalazły się te wymienione na poniedziałkowej konferencji przez Błaszczaka, a także m.in. rozliczenie rządów PiS i działań poszczególnych polityków.