PKB Szwajcarii spadł nieoczekiwanie w IV kw. 2004 r. o 0,1 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2005, 11:57

Szwajcarska gospodarka nieoczekiwanie skurczyła się w czwartym kwartale 2004 roku, po raz pierwszy od prawie dwóch lat, z powodu gorszych wyników w eksporcie i ograniczania wydatków przez firmy. PKB Szwajcarii spadł w czwartym kwartale 2004 roku o 0,1 proc. - podał w czwartek Sekretariat Spraw Gospodarczych.

Szwajcarska gospodarka nieoczekiwanie skurczyła się w czwartym kwartale 2004 roku, po raz pierwszy od prawie dwóch lat, z powodu gorszych wyników w eksporcie i ograniczania wydatków przez firmy. PKB Szwajcarii spadł w czwartym kwartale 2004 roku o 0,1 proc. - podał w czwartek Sekretariat Spraw Gospodarczych.

    W III kwartale 2004 r. PKB Szwajcarii wzrósł o 0,4 proc.

    Analitycy spodziewali się wzrostu szwajcarskiego PKB w IV kwartale o 0,2 proc.

    "Dane te są wyjątkowo rozczarowujące" - powiedział główny ekonomista w Julius Baer Holding w Zurychu Janwillem Acket, który oczekiwał wzrostu PKB o 0,3 proc. "Wzrost gospodarczy znalazł się pod presją słabego dolara, wysokich cen ropy naftowej i globalnego spowolnienia w gospodarce" - dodał.

    Eksport, który daje w Szwajcarii prawie połowę PKB, wzrósł w IV kwartale ub. roku o 0,4 proc. po prawie trzykrotnie większym wzroście - o 1,1 proc. - w III kwartale.

    Eksperci banku centralnego Szwajcarii oceniają, że słabnący wzrost gospodarczy w 12 krajach strefy euro, gdzie dociera dwie trzecie szwajcarskiego eksportu, a także bardzo wysokie ceny ropy naftowej, które mają wpływ na zyski firm, mogą negatywnie oddziaływać na wzrost gospodarczy w Szwajcarii w tym roku.

    Prezes banku centralnego Jean-Pierre Roth ocenił niedawno, że pierwsza połowa 2005 r. będzie dla szwajcarskiej gospodarki mniej sprzyjająca, niż kolejne sześć miesięcy. "Bardziej realistyczny jest wzrost gospodarczy bliżej dolnej granicy prognoz banku wynoszących 1,5-2 proc." - ocenił Roth.

    Wskaźnik wyprzedzający koniunktury, który umożliwia przewidywanie sytuacji w gospodarce w następnych 6 miesiącach, spadł w Szwajcarii w lutym do poziomu najniższego od ponad roku. W lutym nieoczekiwanie spadła też produkcja - po raz pierwszy od prawie dwóch lat.

    Analitycy oceniają, że w takiej sytuacji nie ma potrzeby, aby centralny bank Szwajcarii decydował się na zmiany stóp procentowych co najmniej do czerwca. Główna stopa procentowa w Szwajcarii wynosi obecnie 0,75 proc.

    Szwajcarska gospodarka w 2004 r. rozwijała się prawdopodobnie w tempie 1,7 proc. wobec szacowanych jeszcze dwa miesiące temu 1,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane