PKB Szwajcarii wzrósł nieco mniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 05-09-2022, 10:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szwajcarska gospodarka relatywnie dobrze zareagowała na zniesienie obostrzeń i ograniczeń związanych z Covid-19, ale tempo jej wzrostu w II kwartale nieco rozczarowało, informuje Bloomberg.

Jose Cendon/Bloomberg

Poniedziałkowy odczyt dotyczący zmiany PKB w okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. okazał się nieco słabszy niż oczekiwali ekonomiści. Według danych zaprezentowanych przez Swiss State Secretariat for Economic Affairs SECO (Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych) w II kw. gospodarka rozwijała się w tempie 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym i 2,8 proc. licząc rok do roku. Tymczasem mediana prognoz zakładała wartości na poziomie odpowiednio 0,4 i 3,00 proc. Tymczasem w pierwszych trzech miesiącach br. PKB wzrósł o 0,5 proc. k/k i o 4,7 proc. r/r (po korekcie z 4,4 proc.).

Gospodarkę wsparł przede wszystkim wzrost wydatków konsumpcyjnych. Wyraźnie wyhamował jednak sektor produkcyjny.

Szwajcarski rząd w czerwcu w swojej prognozie założył, że PKB wzrośnie w 2022 r. o 2,6 proc., ostrzegł jednak, że gospodarka pozostaje narażona na wąskie gardła w łańcuchu dostaw, wyższe ceny i zwiększoną niepewność wynikającą z wojny Rosji z Ukrainą.

Warto podkreślić, że inflacja w Szwajcarii jest znacznie niższa niż w innych krajach Europy. W sierpniu kształtowała się na poziomie 3,3 proc. w ujęciu rocznym podczas gdy w strefie euro przekroczyła pułap 9,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane