Czytasz dzięki

PKN Orlen chce skupić wszystkie akcje Energi

Kamil Kosiński, Tadeusz Stasiuk, Kamil Zatoński
opublikowano: 05-12-2019, 17:38
aktualizacja: 06-12-2019, 11:25

Koncern paliwowy PKN Orlen ogłosił w czwartek wezwanie do sprzedaży akcji spółki Energa. Oferuje 7 zł za walor, a chce nabyć 100 proc. udziałów.

Inwestorzy nerwowo zareagowali na wczorajsze informacje. Na początku sesji, kurs akcji Orlenu spadał nawet o ponad 10 proc. Rosną za to notowania przejmowanej Energi - nawet o ponad 6 proc. 

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas prezentacji związanej z ogłoszeniem wezwania do sprzedaży akcji Energi
Wyświetl galerię [1/4]

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas prezentacji związanej z ogłoszeniem wezwania do sprzedaży akcji Energi fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Orlen tłumaczy, że planowana transakcja wpisuje się w strategię,  zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki. 

Przeczytaj 9 rzeczy, które warto wiedzieć o planie Orlenu. 

- W długim terminie może być to dla Orlenu ciekawa koncepcja, szczególnie biorąc pod uwagę obecną wycenę Energi i możliwość rezygnacji z budowy Ostrołęki C. Krótkoterminowo rynek zareaguje jednak dość nerwowo, gdyż jest sceptycznie nastawiony do sektora energetycznego. Przy obecnej wycenie i perspektywie rezygnacji z budowy nowego bloku w Ostrołęce przejęcie Energi wydaje się jednak sensownym sposobem budowy ekspozycji na energetykę, a pamiętajmy, że Orlen ma już w planach budowę farm wiatrowych na Bałtyku – komentuje Kamil Kliszcz, dyrektor działu analiz giełdowych mBanku.

Specjalista wątpi, by akcjonariusze Energi łatwo zaakceptowali proponowaną przez Orlen cenę - kurs wzrósł zresztą powyżej 7 zł, a w IPO w 2013 r. akcje były sprzedawane po 17 zł. 

W sprawie farm wiatrowych zaledwie we wrześniu 2019 r. PKN Orlen podpisał list intencyjny o współpracy z PGE.

- Liczymy na korzyści operacyjne, jak optymalizacja kosztów, rozwiązań sieciowych i technicznych oraz logistyki morskiej. Partnerstwo pozwoli też na ujednolicenie i wzmocnienie komunikacji m.in. poprzez wspólne rozmowy z organizacjami społecznymi oraz dostawcami kluczowych elementów – powiedział wtedy Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zobacz prezentację>>Wezwanie_prezentacja.pdf

Zdaniem Michała Kozaka, analityka Trigonu, Orlen będzie notowany z dyskontem do porównywalnych spółek, bo rynek negatywnie postrzega strategię tworzenia narodowego czempiona ze względu na ryzyko finansowania projektów o wątpliwej rentowności, jak Ostrołęka.

Daniel Obajtek zaznaczył jednak, że projekt budowy bloku węglowego w Ostrołęce nie jest najlepszym pomysłem, m.in. ze względu na lokalizację, która "nie jest najlepsza". Ponadto węgiel nie jest paliwem preferowanym przez koncern, poinformowali przedstawiciele koncernu na konferencji z analitykami. Jak dodano, po przejęciu Energii projekt ten zostanie poddany analizie. Możliwa jest również zmiana profilu istniejącej elektrowni w Ostrołęce z opalanej węglem na zasilanej blokiem gazowym w perspektywie 4-5 lat.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Orlen nie ma w planach zakupu innych spółek energetycznych skarbu państwa, jak Enea i Tauron.

Zapisy przyjmowane będą od 31 stycznia do 9 kwietnia. Pośredniczącym w wezwaniu jest DM PKO BP. Do odkupienia walorów dojdzie jeśli zrealizowany zostanie warunek, którym jest, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów.

Zgodnie z komunikatem, Grupa ORLEN  od lat systematycznie rozwija aktywa wytwórcze w obszarze energetyki. Obecnie jest czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce, który dysponuje już ok. 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Składają się na to m.in. dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock - największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jedna z największych w Europie.  Do najważniejszych projektów rozwojowych należy planowana budowa morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy 1,2 GWe oraz realizacja farmy fotowoltaicznej we Włocławku. 

Z kolei Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30% produkowanego przez Grupę Energa wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Spółka posiada również rozbudowaną sieć dystrybucji, o długości 188 tys. km, pokrywającą blisko ¼ powierzchni Polski. Ok. 90% wyniku EBITDA Grupy Energa pochodzi z dystrybucji, co dzięki obowiązującym regulacjom rynkowych, gwarantuje jej stabilny poziom. 

Komunikat Orlenu TUTAJ>

Wyraźnie tanieją akcje Grupy Lotos, która ma się połączyć z PKN Orlen.

W dół idą notowania innej państwowej spółki z sektora paliwowego - PGNiG, a także PGE

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński, Tadeusz Stasiuk, Kamil Zatoński

Polecane