Czytasz dzięki

PKN Orlen liczy na współpracę z czeskim rządem w grupie roboczej

ISBnews
opublikowano: 03-06-2014, 10:07

Czeski minister przemysłu i handlu Jan Mladek zaproponował PKN Orlen utworzenie grupy roboczej, której głównym celem byłoby wypracowanie optymalnego modelu dalszej współpracy, podała spółka. Według informacji mediów, Mladek nie zgodził się, by Orlen został udziałowcem czeskich rurociągów do transportu ropy naftowej i paliw.

Zobacz więcej

fot. youtube.com

Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec spotkał się wczoraj z wicepremierem i ministrem finansów Andrejem Babisem oraz Janem Mladkiem. Celem spotkania było omówienie działalności Grupy ORLEN na rynku czeskim oraz bieżącej sytuacji i perspektyw rozwoju segmentu rafineryjnego i petrochemicznego. Uczestnicy spotkania dyskutowali również nad możliwościami strategicznej współpracy pomiędzy czeskim rządem a Unipetrolem z Grupy Orlen, podała spółka.

"Z naszego punktu widzenia dialog pomiędzy PKN Orlen a czeskimi władzami, w celu rozważania różnych scenariuszy dotyczących dalszych planów rozwoju jest bardzo istotny. Po spotkaniu wiemy, które z działań nie idą w parze z interesami rządu czeskiego. My także jasno określiliśmy opcje, które z punktu widzenia Grupy Orlen mogłyby być brane pod uwagę w celu poprawy sytuacji jak i te, które powinny być wyeliminowane. Minister Mladek zaproponował utworzenie grupy roboczej, której głównym celem byłoby wypracowanie optymalnego modelu dalszej współpracy oraz poszukiwania rozwiązań problemów, które są kluczowe dla przemysłu w Czechach"- powiedział prezes Orlenu Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie.

Mladek miał powiedzieć po spotkaniu z przedstawicielami polskiego koncernu - jak podał Reuters - że "opcja wejścia PKN Orlen do czeskich rurociągów naftowych i produktowych nie wchodzi w grę", czytamy w serwisie Wyborcza.biz.

PKN Orlen podkreślił też w komunikacie, że Unipetrol nieustannie stara się minimalizować wpływ negatywnych czynników makroekonomicznych, które od lat oddziałują na całą gospodarkę czeską.

"Na wyniki Unipetrolu wciąż negatywny wpływ mają bardzo wysokie koszty wsparcia energii odnawialnej. W porównaniu do ciężkiej sytuacji z zeszłego roku, środowisko biznesowe na rynku paliw częściowo się poprawia, ale nadal widoczne są próby odzyskania pozycji przez firmy działające w szarej strefie, zajmujące się nielegalnym handlem paliwami" - czytamy w materiale.

PKN Orlen posiada prawie 63% Unipetrolu. Jest to szósta pod względem wielkości spółka w Czechach.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. W 2012 r. łączny przerób ropy naftowej w grupie wyniósł 27,9 mln ton, a skonsolidowane przychody sięgnęły 120,10 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane