Czytasz dzięki

PKN Orlen może sprzedać Orlen Deutschland dopiero po rozbudowie tej firmy

Internet Securities
opublikowano: 08-09-2005, 12:24

PKN Orlen SA rozważa możliwość tymczasowego zatrzymania Orlen Deutschland i odsprzedaży spółki dopiero po jej dalszej rozbudowie, powiedział w czwartek rzecznik płockiego koncernu Dawid Piekarz.

PKN Orlen SA rozważa możliwość tymczasowego zatrzymania Orlen Deutschland i odsprzedaży spółki dopiero po jej dalszej rozbudowie, powiedział w czwartek rzecznik płockiego koncernu Dawid Piekarz.

Przyjęta w lutym strategia PKN Orlen na lata 2005-2009 zakłada osiągnięcie masy krytycznej i poprawy efektywności tej inwestycji przed końcem 2007 roku. W wypadku, gdy strategia wzrostu okaże się niewykonalna, Orlen planuje sprzedaż niemieckiej spółki.

„Mamy jeszcze opcję pośrednią, polegającą na rozbudowie Orlenu Deutschland i późniejszej sprzedaży za większe pieniądze” – powiedział Piekarz agencji ISB w czwartek.

„Decyzja w sprawie Orlen Deutschland będzie zależała od tego, czy poprawa kondycji finansowej tej spółki jest trwała” – podkreślił rzecznik.

W drugim kwartale tego roku niemiecka spółka odnotowała pierwszy zysk netto w wysokości 10 mln zł.

Już w lutym Wojciech Heydel, wiceprezes Orlenu odpowiedzialny za marketing i sprzedaż detaliczną, zapowiedział, że w drugiej połowie tego roku Orlen przedstawi plan działań na rynku niemieckim. Mówił on wówczas, że Orlen Deutschland powinien dokupić ok. 150 stacji w Niemczech Północnych, aby zwiększyć udział w tamtejszym rynku do planowanych 10% do 2007 roku z obecnych 7% i osiągnąć „masę krytyczną”.

W grudniu 2004 roku przedstawiciele Orlenu zapowiadali zakup ok. 100 stacji w tym regionie. Teraz spółka kontroluje 485 obiektów.

Piekarz podtrzymał w czwartek wcześniejsze zapowiedzi, że ostateczna decyzja o losie Orlenu Deutschland zapadnie do końca tego roku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane