PKN Orlen oczekuje rekompensaty za odstąpienie udziałów w Naftoporcie

30-12-2004, 13:07

PKN Orlen SA oczekuje gotówki w ramach rekompensaty za zmniejszenie jego udziału w akcjonariacie Naftoportu, do czego dąży Skarb Państwa, powiedział w czwartek prezes Orlenu Igor Chalupec.

„Oczekujemy, że gotówka ta wpłynie do nas jeszcze w pierwszym kwartale” – powiedział Chalupec dziennikarzom po czwartkowym NWZ koncernu w Płocku.

Przejęcie kontroli nad Naftoportem – który jest alternatywną drogą zaopatrywania Polski w ropę – przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN), jest jednym z warunków przeprowadzenia trzeciego etapu prywatyzacji PKN Orlen, jak informowali wcześniej wielokrotnie przedstawiciele Skarbu Państwa.

Prezes Grupy Lotos SA Paweł Olechnowicz, jednego z udziałowców Naftoportu, mówił w połowie grudnia, że realnym terminem zakończenia procesu przejmowania kontroli nad Naftoportem przez Skarb Państwa jest pierwszy kwartał 2005 roku.

Udziałowcami Naftoportu są: PKN Orlen SA (48,7%), Grupa Lotos (25,6%), PERN (17,9%), Port Północny (3,8%) i J&S Service ( 4%). Jedna z koncepcji Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) zakłada zwiększenie udziałów w tej spółce przez PERN, który nie będzie prywatyzowany.

MSP rozważa w tej kwestii różne scenariusze, m.in. proporcjonalne zmniejszenie zaangażowania w Naftoporcie przez Orlen i innych akcjonariuszy, w zamian za udziały w Zintegrowanym Operatorze Logistycznym (ZOL), tworzonym na bazie aktywów PERN, Naftobaz i Naftoportu.

Dotychczas nie wykluczano również innej formuły rekompensaty akcjonariuszy Naftoportu w zamian za zmniejszenie zaangażowania w tej spółce.

Naftoport wykonuje przeładunki ropy naftowej i produktów ropopochodnych w Porcie Gdańskim. Spółka stanowi istotny element logistyki dostaw ropy naftowej dla polskich i niemieckich rafinerii oraz eksportu ropy z kierunku rosyjskiego. (ISB)

mor/tom/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen oczekuje rekompensaty za odstąpienie udziałów w Naftoporcie