PKN Orlen: za 400 mln zł powstanie nowa biorafineria w Trzebini

  • PAP
opublikowano: 29-05-2019, 13:42

Za dwa lata w Trzebini powstanie nowa biorafineria, w której produkowany będzie ekologiczny glikol propylenowy - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zakład, którego budowa ma kosztować 400 mln zł, pokryje trzy czwarte zapotrzebowania na "zielony" glikol w kraju.

W środę w Warszawie należąca go grupy PKN Orlen spółka Orlen Południe podpisała umowę na budowę nowoczesnej biorafinerii w Trzebini. Nowa instalacja będzie produkować 30 tys. ton glikolu propylenowego rocznie, co pokryje w 75 proc. zapotrzebowanie na ten produkt w Polsce.

Umowa zakłada m.in. zaprojektowanie, dostawy oraz budowę w systemie "pod klucz" instalacji wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową. Odpowiedzialne za budowę biorafinerii jest konsorcjum firm - Technik Polska i Biproraf.

Glikol propylenowy wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym.

Daniel Obajtek podkreślił na towarzyszącej podpisaniu umowy konferencji prasowej, że inwestycja w Trzebini wzmocni nie tylko Orlen Południe, ale i całą grupę. Przypomniał, że Orlen w ostatnich ponad trzech latach zarobił 19,3 mld zł. "Musimy inwestować, by jeszcze mocniej się rozwijać" - zaznaczył. Nowa instalacja w Trzebini kosztować będzie - jak dodał - 400 mln zł.

Prezes Orlen Południe Jarosław Wróbel poinformował, że budowa biorafinerii ma się zakończyć pod koniec 2021 roku. Dodał, że w związku z tą inwestycją liczy na wzrost zysku operacyjnego spółki o blisko 75 mln zł przez dwa lata, począwszy od 2022 roku. Poinformował, że w związku z biorafinerią w Trzebini powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Obecnie Orlen Południe zatrudnia ponad 650 osób, z czego ponad połowę w trzebińskiej rafinerii.

Nowa inwestycja będzie pierwszą w Polsce instalacją do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Jego produkcja umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla z surowca, jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Odbiorcami glikolu propylenowego, oprócz polskich firm, będą również zagraniczne przedsiębiorstwa.

W 2018 r. Orlen Południe osiągnął wynik netto na poziomie 89 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy