PKO BP: neutralnie dla Orbisu, kurs docelowy 17,20 zł

opublikowano: 07-04-2003, 15:39

Przejęcie polskich hoteli Accora poprawi wyniki Spółki...

Na osiągane wyniki grupy Orbis wpływa bezpośrednio niskie tempo wzrostu PKB w Polsce. Dopiero po roku 2004 wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oczekujemy szybszego rozwoju gospodarczego kraju i w konsekwencji wzrostu biznesowego ruchu turystycznego. W związku z tym, spodziewamy się, że frekwencja w hotelach Orbis - zwłaszcza w tych działających w ramach międzynarodowej sieci marek Accora - wzrośnie.

Planowane przejęcie rentownych hoteli ekonomicznych od francuskiego inwestora przyczyni się do poprawy tegorocznych wyników finansowych Orbis S.A. Stanie się tak ponieważ obecna sieć hoteli ekonomicznych Accora przynosi wyższe zyski niż hotele z segmentu luksusowego.

... ale wojna w Iraku może je pogorszyć

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na obniżenie koniunktury w roku bieżącym i przyszłym będzie wojna w Iraku i jej skutki. Zaangażowanie militarne Polski w konflikt na Bliskim Wschodzie z pewnością nie wpłynie na wzrost frekwencji w hotelach Orbisu. Przewidujemy, że negatywny wpływ wojny w Iraku na globalny rynek usług turystycznych potrwa do końca roku 2004. Nie można jednak wykluczyć, że wobec zbliżającego się wejścia Polski do Unii Europejskiej, negatywne skutki wojny w Iraku znajdą jedynie symboliczne odzwierciedlenie w wynikach Orbisu. Nie można też wykluczyć, że konflikt zbrojny w Iraku nie rozwiąże problemu globalnej recesji gospodarczej i w związku z tym wartość hoteli będzie dalej spadać.

Zalecenie inwestycyjne

W tym roku skonsolidowane przychody Orbisu wzrosną o 6,5% za sprawą przejęcia polskich hoteli Accora. Wpływ dekoniunktury na rynku zostanie więc złagodzony. Dodatkowo na wynik finansowy netto 2003 r. w znacznym stopniu wpłynie finalizowana właśnie transakcja sprzedaży akcji Polcardu, w którym grupa hotelarsko-turystyczna posiada 9,9-procentowy udział. Zysk brutto na tej transakcji wyniesie ok. 23 mln zł. Nasza konserwatywna prognoza wyników Orbisu uwzględnia negatywny wpływ wydarzeń w Iraku na turystykę biznesową. Jednak za sprawą sprzedaży pakietu Polcardu zysk netto grupy Orbis wzrośnie jednorazowo w roku bieżącym o 48%. Doceniając plany Zarządu Orbis S.A. odnośnie przeznaczania 30% zysku netto na dywidendę począwszy od roku 2004, jak również uwzględniając obecną sytuacją geopolityczną na .wiecie oraz jej wpływ na przychody Orbisu wyznaczyliśmy metodą DCF wartość 1 akcji Spółki na poziomie 17,20 PLN. Wobec braku potencjału wzrostu akcji Orbis S.A. przy obecnym kursie wydajemy rekomendację neutralnie.

1 kwietnia 2003 r

Bankowy Dom Maklerski PKO Bank Polski SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKO BP: neutralnie dla Orbisu, kurs docelowy 17,20 zł