Czytasz dzięki

PKO TFI obniżyło opłaty za zarządzanie w funduszach papierów dłużnych

opublikowano: 01-06-2020, 17:57

Od 1 czerwca w PKO TFI obniżone zostały opłaty za zarządzanie funduszami papierów dłużnych.

Główną przyczyną takiego ruchu jest zasadnicza i wręcz historyczna zmiana warunków działania na rynku polskich obligacji - podano w komunikacie towarzystwa.

TFI, kierowane przez Piotra Żochowskiego, zdecydowało się na obniżenie opłat za zarządzanie w funduszach dłużnych, by dostosować się do nowych warunków na rynku obligacji.
Zobacz więcej

Sposób na zysk:

TFI, kierowane przez Piotra Żochowskiego, zdecydowało się na obniżenie opłat za zarządzanie w funduszach dłużnych, by dostosować się do nowych warunków na rynku obligacji. Fot. Marek Wiśniewski

W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną do 0,1 proc. Jeszcze w lutym stopa wynosiła 1,5 proc.

- Decyzje Rady Polityki Pieniężnej to wydarzenie o olbrzymim znaczeniu dla wszystkich oszczędzających i inwestujących. One same oraz zachowania rynków w ich konsekwencji mają istotny wpływ na poziom rentowności inwestycji w papiery dłużne. (...) Tniemy opłaty za zarządzanie w funduszach lokujących w obligacje, tak aby dostosować je do obecnego poziomu rentowności polskich papierów dłużnych - podkreśla Piotr Żochowski, prezes PKO TFI.  

Np. stawka opłaty w przypadku subfunduszu Papierów Dłużnych Plus spadła z 1,30 proc. (rocznie, jednostki kategorii A) do 0,65 proc., a w subfunduszu Obligacji Długoterminowych – z 1,30 do 0,75 proc.

płata za zarządzanie największym polskim subfunduszem – Obligacji Skarbowych została zredukowana z 0,80 do 0,50 proc.. Takie same (0,50 proc.) są nowe roczne stawki opłat za zarządzanie subfunduszy: Obligacji Skarbowych Plus (redukcja z wcześniejszego poziomu 0,70 proc.) i Obligacji Rynku Polskiego (cięcie także z wcześniejszego poziomu 0,70 proc.). Obniżka opłat dotyczy także kilku innych subfunduszy, w tym np. Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 (cięcie z 1,20 do 0,65 proc. w jednostce kat. A) czy subfunduszu Bursztynowy (obniżka z 0,90 do 0,55 proc.).

- Obserwujemy bardzo ciekawe zmiany zachowań samych inwestorów. Zarówno ostra przecena na rynkach w akcji, jak i późniejsze niemal szalone odbicie notowań w górę sprawiły, że widzimy renesans zainteresowania inwestowaniem w akcje – także za pośrednictwem funduszy. Po trudnym marcu, w kwietniu obserwowaliśmy znaczącą poprawę sytuacji, a w maju zanotowaliśmy już istotną dodatnią sprzedaż (netto). I - co ważne - istotny udział w tym pozytywnym zwrocie sprzedażowym miały właśnie fundusze z udziałem akcji – komentuje Łukasz Kwiecień, wiceprezes zarządu PKO TFI.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane