PKP Polskie Linie Kolejowe mają nowego maszynistę

Szefem spółki został Ireneusz Merchel. Najważniejszym zadaniem nowego zarządu jest wdrożenie opóźnionego planu inwestycyjnego.

Rada Nadzorcza PKP Polskich Linii Kolejowych wyłoniła nowy zarząd spółki, od miesięcy niemającej prezesa. Pod koniec 2015 r. z zarządzania nią zrezygnował Andrzej Filip Wojciechowski, który niedawno został szefem meblowej BRW. Teraz do PLK wracają kolejarze. Prezesem został Ireneusz Merchel, dotychczasowy dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie. Za finanse odpowiadać będzie natomiast Małgorzata Kuczewska-Łaska, która wcześniej była prezesem Przewozów Regionalnych. Antoni Jasiński, obecnie pełniący obowiązki prezesa PLK, będzie członkiem zarządu i dyrektorem ds. utrzymania infrastruktury.

Włodzimierz Żmuda będzie natomiast odpowiedzialny za inwestycje. To trudne zadanie, bo PKP PLK mają do 2023 r. zainwestować 67,5 mld zł. Piotr Stomma, wiceminister infrastruktury, twierdzi jednak, że poprzednicy zostawili puste szuflady. Brak dobrze przygotowanych projektów powoduje natomiast opóźnienia w realizacji,których efektem może być utrata unijnych funduszy. Pomóc ma specustawa. — Zwróciliśmy się do branży kolejarskiej z prośbą o pomoc w przygotowaniu zmian w prawie, które przyczynią się do zwiększenia tempa realizacji inwestycji — podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Samo przyśpieszenie jednak nie wystarczy, efektem może być skumulowanie za kilka lat realizacji inwestycji. Pomóc w ich rozładowaniu ma zmiana zakresu prac i realizowanie nie tylko przewidywanych dotychczas modernizacji, ale także przesunięcie części funduszy na rewitalizacje oraz remonty dworców i bocznic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane