Polkomtel podpisał umowę z Polską Grupą Farmaceutyczną, wykorzystując w tym celu kwalifikowany podpis elektroniczny.
Plus zaczął erę e-podpisu
Polkomtel podpisał umowę z Polską Grupą Farmaceutyczną, wykorzystując w tym celu kwalifikowany podpis elektroniczny.
Operator telefonii komórkowej Polkomtel podpisał umowę z giełdowym dystrybutorem farmaceutyków Polską Grupą Farmaceutyczną (PGF) z Łodzi. Kontrakt dotyczył rozbudowy sieci teleinformatycznej PGF. Jednak sama umowa nie była niczym wyjątkowym. Ciekawszy okazał się sposób jej zawarcia. Kontrakt o świadczeniu usług telekomunikacyjnych został podpisany przez przedstawicieli zarządów obu firm podczas wideokonferencji odbywającej się jednocześnie w Łodzi i Warszawie.
— To pierwsza długofalowa umowa Polkomtela, a według naszej wiedzy także pierwsza w Polsce, sygnowana certyfikowanym podpisem elektronicznym — przekonuje Jarosław Bauc, prezes Polkomtela, operatora sieci Plus i Sami Swoi.
Wiarygodność
Podpis elektroniczny to ogólna nazwa technik potwierdzania autentyczności dokumentu i tożsamości jego nadawcy przy wymianie informacji drogą elektroniczną. Istotne jest, aby odbiorca miał pewność, że dokument wysłany drogą elektroniczną i podpisany e-podpisem pochodził od konkretnego nadawcy oraz aby wiadomość nie uległa zmianie. Istnieją dwa rodzaje podpisów elektronicznych: zwykły i bezpieczny, tzw. certyfikowany. Tylko bezpieczny podpis elektroniczny, weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu ma moc prawną — zgodnie z ustawą został on zrównany pod względem prawnym z podpisem odręcznym. Certyfikat kwalifikowany to taki, który jest wystawiony przez urząd certyfikacyjny. Urząd taki musi znajdować się na liście, którą prowadzi minister gospodarki.
— Podpis w postaci elektronicznej jest równoważny z tradycyjnym, wiąże strony umowy tak jak własnoręczny — informuje Jarosław Bauc.
Według zapewnień prezesa operatora telekomunikacyjnego, podpis elektroniczny, jako jeden z istotnych elementów nowoczesnego biznesu, stanowi niezbędny czynnik rozwoju e-gospodarki. Jego stosowanie znacząco usprawnia współpracę między firmami i realizację transakcji biznesowych, podnosi poziom ich bezpieczeństwa oraz redukuje koszty związane z obiegiem papierowych dokumentów.
Szybciej i taniej
Jarosław Bauc twierdzi, że wykorzystywanie e-podpisu umocni pozycję kierowanej przez niego firmy wśród klientów biznesowych. Jacek Szwajcowski, prezes Polskiej Grupy Farmaceutycznej, przytacza konkretne korzyści ze stosowania podpisu elektronicznego w codziennej działalności biznesowej.
— Rocznie wystawiamy ponad 6 mln faktur, tyle więc mniej papieru będą mieli do „obrobienia” nasi pracownicy — przekonuje Jacek Szwajcowski.
Podpis: Marcin Złoch