PMI dla brytyjskiej gospodarki nie napawają optymizmem

Jakub Sławiński, Reuters
opublikowano: 23-09-2022, 13:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wstępne odczyty wskaźników PMI za wrzesień potwierdzają, że brytyjska gospodarka coraz bardziej kroczy w stronę recesji. W sektorze usług, wynik spadł poniżej progu 50 pkt, z kolei nieznaczny wzrost odnotował PMI dla przemysłu choć pozostał w obszarze wskazujący na co najmniej zastój – informuje agencja Reuters.

Alex Lentati / Zuma Press / Forum

Opublikowane dzisiaj wstępne odczyty PMI dla brytyjskiej gospodarki pokazują, że zarówno sektor usług, jak i przemysłowy się kurczą. Indeks dla pierwszego spadł do poziomu 49,2 w porównaniu z 50,9 przed miesiącem i prognozowanym 50 pkt.

Nieco wzrósł za to odczyt PMI dla przemysłu. Wstępne dane za wrzesień wskazują na wynik 48,5, przy prognozowanym 47,5 i 47,3 za sierpień. Mimo lekkiej poprawy pozostał poniżej progu oddzielającego rozwój od zastoju.

Najnowsze dane prawdopodobnie wywołają nowe pytania odnośnie kondycji brytyjskiej gospodarki po tym, jak zaufanie konsumentów spadło w tym miesiącu do najniższego poziomu od 1974 roku – podaje Reuters.

- Nieszczęście gospodarcze Wielkiej Brytanii pogłębiło się we wrześniu, gdy spadająca aktywność biznesowa wskazuje, że gospodarka prawdopodobnie znajduje się w recesji – powiedział Chris Williamson, główny ekonomista w S&P Global.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane