PO chce opóźnienia wejścia w życie ustawy lustracyjnej

opublikowano: 23-01-2007, 19:40

Ustawa, uchwalona w październiku, w głównej części wchodzi w życie 1 marca. PiS chce zdążyć z nowelizacją przed tym terminem.

PO chce opóźnienia wejścia w życie ustawy lustracyjnej; jeszcze we wtorek wieczorem klub Platformy złoży w tej sprawie projekt nowelizacji - poinformował szef klubu PO Bogdan Zdrojewski. Ustawa, uchwalona w październiku, w głównej części wchodzi w życie 1 marca. PiS chce zdążyć z nowelizacją przed tym terminem.

Platforma chce przedłużyć okres wejścia w życie ustawy do trzech miesięcy, aby - jak tłumaczył PAP wicemarszałek Bronisław Komorowski - Sejm "spokojnie" pracował nad zmianami do ustawy lustracyjnej zaproponowanymi przez prezydenta. "Chodzi o to, by nie powstała sytuacja taka, w której pod presją czasu - czyli wejścia w życie przepisów z października - będzie się pracowało nad prezydencką nowelizacją" - tłumaczył Komorowski.

Zaznaczył, że inicjatywa PO nie ma nic wspólnego z popieraniem wniosku LPR, "która chciałaby wykorzystać, że nie zakończyły się zmiany nad propozycją prezydencką po to by zrobić hucpę". "Nam chodzi o to, by nie powtórzyło się sytuacja, w której pod presją czasu powstaje bubel prawny o odłożenie prac nad zmianami zaproponowanymi przez prezydenta" - podkreślił.

Klub LPR chce, by przepisy uchwalonej w październiku ub.r. ustawy lustracyjnej weszły w życie choćby na kilka-kilkanaście dni tak, aby w oparciu o nie "dogłębnie zlustrować przede wszystkim polityków". Liga proponuje więc odłożenie sejmowych prac nad prezydenckim projektem nowelizacji tej ustawy.

Uchwalona w październiku 2006 r. ustawa zmienia dotychczasowe zasady lustracji. Stanowi, że badane dotąd przez Rzecznika Interesu Publicznego i Sąd Lustracyjny, oświadczenia osób publicznych będą zastąpione zaświadczeniami IPN o zawartości archiwów tajnych służb PRL. Ustawa zakłada też ujawnienie zapisów tajnych służb PRL o ich osobowych źródłach informacji oraz rozszerza dostęp do teczek IPN. Ustawa ma wejść w życie 1 marca.

Z kolei prezydent chce, by wcześniej przyjęto nowelizację jego autorstwa. Przywraca ona m.in. oświadczenia lustracyjne, które badałby nowy pion lustracyjny IPN w procedurze karnej. Ich prawdziwość stwierdzałyby sądy okręgowe. Projekt przywraca też 10- letni zakaz pełnienia funkcji publicznych dla "kłamców lustracyjnych". Zakłada odejście od pojęcia osobowego źródła informacji i rozróżnia formy współpracy ze służbami PRL.

(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane