PO i SLD za odrzuceniem zmian w ustawie kompetencyjnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-12-2005, 12:42

Kluby PO i SLD opowiedziały się w środę w Sejmie za odrzuceniem - w pierwszym czytaniu - rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy kompetencyjnej. Projekt przywraca wojewodzie niektóre kompetencje przekazane samorządom w ustawie kompetencyjnej z lipca tego roku. Głosowanie nad wnioskami w piątek.

Kluby PO i SLD opowiedziały się w środę w Sejmie za odrzuceniem - w pierwszym czytaniu - rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy kompetencyjnej. Projekt przywraca wojewodzie niektóre kompetencje przekazane samorządom w ustawie kompetencyjnej z lipca tego roku. Głosowanie nad wnioskami w piątek.

Projekt zawiera kilkanaście zmian przywracając wojewodzie kompetencje m.in. w zakresie budowy dróg krajowych, bezpieczeństwa ruchu drogowego, kontroli nad organizacjami pożytku publicznego i jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej.

Za odrzuceniem proponowanych zmian już w pierwszym czytaniu opowiedział się Waldy Dzikowski (PO), według którego projekt nie został poddany niezbędnym konsultacjom w komisji wspólnej rządu i samorządu. Natomiast zdaniem Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego (SLD), proponowana nowelizacja przekazuje wojewodom kompetencje mało merytoryczne, które osłabiają ich rolę. Ponadto, jak podkreślił, zabiera ona samorządom pieniądze w momencie, gdy część z nich ma już opracowane budżety na 2006 rok. 

O dalszą pracę nad projektem zaapelował Marek Kuchciński (PiS). Podkreślił, że PiS było przeciwne przyjęciu ustawy kompetencyjnej w lipcu, dlatego teraz opowiada się za przyjęciem nowelizacji przywracającej niektóre z dawnych uregulowań. Za przesłaniem projektu do komisji opowiedzieli się też przedstawiciele Samoobrony, LPR i PSL.

Bogusław Kowalski (LPR) ocenił, że projekt nowelizacji zawiera  zarówno "rzeczy szkodliwe, które wymagają sprostowania", jak i słuszne rozwiązania - np. przywrócenie wojewodom kompetencji w zakresie wydawania pozwoleń na budowę dróg krajowych i wojewódzkich.

Wiesław Woda (PSL) zwrócił natomiast uwagę na zapis dotyczący przekazywania "pracowników wraz z kompetencjami". "To tak jak gdyby przesuwano szafy wraz z aktami od wojewody do marszałka, a teraz te same szafy, czyli urzędników z aktami, z powrotem do wojewody. Tak pracowników traktować nie wolno" - podkreślił poseł.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane