Po strajku w sektorze naftowym w Norwegii drożeje ropa

21-06-2004, 16:03

PAP/Bloomberg: Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw IPE w Londynie wzrosły w poniedziałek po południu, po wcześniejszym spadku. Wiąże się to z obawami na rynku, że strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii może się przedłużyć - podają brokerzy.

Ponad 200 osób z tej branży, członków norweskich związków zawodowych Leaderne i OFS, przerwało pracę w piątek po tym, jak nie udało im się dojść do porozumienia z pracodawcami w kwestii warunków płacowych.

Strajkujący planują od środy rozszerzenie swojego protestu, który już teraz powoduje "usunięcie" z rynku 450 tys. baryłek ropy dziennie.

Norwegia w normalnych warunkach pompuje dziennie ok. 3 mln baryłek ropy, czyli 3,7 proc. światowych dostaw tego surowca.

"Kontynuacja strajku w Norwegii powoduje, że rośnie presja naceny, bo norweski rząd nie zdecydował się do tej pory na żadną interwencję" - powiedział broker Prudential Bache International Ltd. w Londynie, Christopher Bellew.

"Jest taka możliwość, że strajk jeszcze się nasili" - dodał.

Tymczasem baryłka ropy Brent z Morza Północnego w dostawach na sierpień zdrożała w Londynie przed godz. 14.00 o 34 centy, czyli 0,9 proc., do 36,55 USD. Wcześniej surowiec staniał o 40 centów.

Ropa WTI w handlu elektronicznym na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała zaś w poniedziałek o 25 centów, do 39 USD za baryłkę.

aj/ ana/ pad/ akl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Po strajku w sektorze naftowym w Norwegii drożeje ropa