PBOC znów wstrzyknał pieniądze do chińskiego systemu bankowego

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-03-2021, 07:12

Ludowy Bank Chin (PBOC) nie zmienił poziomu jednej z kluczowych stóp procentowych, ale wsparł system bankowy kolejnymi miliardami juanów, donosi Reuters.

Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
fot. Bloomberg

Bank centralny już jedenasty miesiąc z rzędu nie dokonał zmian w poziomie jednej z najważniejszych stawek na rynku finansowym podkreślając, że druga pod względem wielkości gospodarka na świecie nadal potrzebuje wsparcia z jego strony mimo notowanego znaczącego odbicia po ubiegłorocznej pandemii koronawirusa. Zdaniem PBOC, w obecnej sytuacji zmiana ceny pieniądza nie jest wskazana i woli wykorzystywać do stymulowania rynku inne dostępne narzędzia.

Dla rocznego, średnioterminowego programu pożyczkowego (MLS) o wartości 100 mld juanów (15,37 mld USD) skierowanego do instytucji finansowych, stopa procentowa została utrzymana na poziomie 2,95 proc.

W poniedziałek bank centralny zasilił system dodatkowymi 10 mld juanów w postaci siedmiodniowych transakcji repo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane