Pod nową ustawę "frankową" podpada 953 tys. umów

Według danych Biura Informacji Kredytowych, pod nową ustawę o kredytach walutowych podpadłoby 953,1 tys. umów, zawartych między 1 lipca 2000 r. a 26 sierpnia 2011 r.

W tym okresie banki udzieliły właśnie taką liczbę kredytów mieszkaniowych w walucie obcej na łączną kwotę 184 mld zł. 

Wyświetl galerię [1/2]

Projekt ustawy o kredytach walutowych przedstawili m.in. Adam Glapiński, prezes NBP i Maciej Łopiński z Kancelarii Prezydenta

Jak podano, przyjmując wysokość kwoty zaciągniętego kredyty na poziomie 350 tys. zł na jednego kredytobiorcę 902 tys. kredytów (95 proc.) spełnia ten warunek. Kredyty te należą do 1,59 mln kredytobiorców, a pierwotna ich wartość to 147 mld zł. 

Z puli 902 tys. kredytów obecnie w spłącie jest 573 tys. kredytów z saldem na dzień 31 maja 2016 r. na kwotę 124,7 mld zł.

Przypomnijmy: zgodnie z projektem nowej ustawy "frankowej" (de facto jednak obejmującej wszystkie walutowe kredyty mieszkaniowe zawartej od 2000 do 2011 r.) klienci banków otrzymają zwrot tzw. spreadów walutowych powiększonych o połowę wysokości odsetek ustawowych.

Pod ustawę podpadać mają nie tylko umowy obowiązujące, ale także te, które już nie obowiązują z różnych przyczyn (np. spłata kredytu lub wypowiedzenie). 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Pod nową ustawę "frankową" podpada 953 tys. umów