Podaż magazynów zaczyna się stabilizować

Radosław Górecki
opublikowano: 31-10-2000, 00:00

Podaż magazynów zaczyna się stabilizować

Powierzchnie magazynowe są atrakcyjne dla inwestorów kapitałowych

CHCĄ KUPOWAĆ: Zdaniem Marka Wachowskiego, szefa działu powierzchni przemysłowych CB Richard Ellis, ustabilizowanie się czynszów na rynku powierzchni magazynowych spowoduje wzrost zainteresowania takimi obiektami ze strony inwestorów. fot. GK

Duża podaż powierzchni magazynowej, a także plany deweloperów związane z budową kolejnych obiektów tego typu spowodowały spadek czynszów. Zdaniem ekspertów, obecnie w okolicach stolicy można wynająć nowoczesny magazyn za mniej niż 7 USD za mkw. (33 zł) miesięcznie.

W 1998 roku za nowoczesną powierzchnię magazynową w stolicy trzeba było płacić od 8 do 8,75 USD za mkw. miesięcznie, rok później czynsze spadły już do poziomu 7,5-8 USD. Zdaniem analityków z Healey & Baker, to właśnie w 1999 r. na rynku powierzchni magazynowej dokonała się prawdziwa rewolucja. Inwestorzy, zachęceni dużymi stopami zwrotu z takich inwestycji, przyczynili się do znacznej nadpodaży. Powierzchnia do wynajęcia podwoiła się i osiągnęła poziom prawie 300 tys. mkw. Rynek zareagował natychmiast i czynsze znowu poszły w dół. Część najemców wstrzymała się z podpisaniem umów do czasu ustabilizowania się sytuacji.

Nadchodzi stabilizacja

Zdaniem autorów najnowszego raportu o magazynach, przygotowanego przez Healey & Baker, w 2000 r. nastąpiła poprawa sytuacji. Mimo iż podaż nadal rośnie, to jednak widać zwiększone zainteresowanie powierzchniami magazynowymi ze strony najemców. Według danych tej firmy, od grudnia 1999 do lipca 2000, zawarto umowy najmu i sprzedaży na łączną powierzchnię około 70 tys. mkw. Stabilizację przewidują także eksperci z międzynarodowej firmy CB Richard Ellis.

— Uważam, że czynsze mogą jeszcze trochę spaść, ale będzie to spadek nieznaczny. Trzeba pamiętać, że w stolicy jest mało gruntów pod duże obiekty magazynowe, a co za tym idzie, ich ceny są wysokie. Inwestorzy nie mogą więc cały czas obniżać czynszów. Z drugiej strony obserwujemy rosnący popyt, który oczywiście hamuje spadek cen najmu — mówi Marek Wachowski, szef działu powierzchni przemysłowych CB Richard Ellis.

Stabilizacja czynszów za powierzchnie magazynowe powoduje, że również w tym segmencie będzie rozwijać się rynek inwestycyjny, czyli kupowanie całych obiektów wraz z najemcami. Niższe czynsze oznaczają co prawda mniejsze stopy zwrotu z obiektów magazynowych, ale jednocześnie rynek staje się bardziej przewidywalny, a to sprawia, że inwestycje kapitałowe będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem.

Standard wyższy niż w UE

— Obiekty magazynowe będą kupować banki i inwestorzy instytucjonalni. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym rynkiem — mówi Marek Wachowski.

Dodatkowym plusem Warszawy jest to, że tutejsze obiekty magazynowe reprezentują bardzo wysoki standard. Analitycy z Healey & Baker twierdzą, że jakość nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce jest już znacznie wyższa od średniej europejskiej. Wynika to z tego, że większość tych obiektów powstała w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat. Przy ich budowie zastosowano więc najnowocześniejsze rozwiązania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Podaż magazynów zaczyna się stabilizować