Polacy nie są zwolennikami krótszego tygodnia pracy

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tylko co czwarty polski pracownik chciałaby pracować cztery zamiast pięciu dni w tygodniu – wynika z raportu ADP.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Co pracownicy sądzą o krótszym tygodniu pracy
  • Ilu pracowników nie chce zmian w obecnym systemie pracy

Polacy nie są zwolennikami krótszego tygodnia pracy

opublikowano: 19-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tylko co czwarty polski pracownik chciałaby pracować cztery zamiast pięciu dni w tygodniu – wynika z raportu ADP.

Elastyczność w wykonywaniu służbowych zadań ma dla pracowników coraz większe znaczenie. Ostatnio wiele mówi się o możliwości zredukowania liczby dni pracy w tygodniu z pięciu do czterech. Jednak, jak wynika z badania przeprowadzonego przez ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, polscy pracownicy nie są zwolennikami takiego rozwiązania. Tylko 25,71 proc. Polaków zgodziłoby się na skrócenie roboczego tygodnia z pięciu do czterech dni, jednak pod warunkiem otrzymania takiego samego wynagrodzenia oraz wydłużenia dnia pracy w firmie, np. do 10 godzin. Natomiast 34,47 proc. ankietowanych chętnie zostałoby przy dotychczasowym modelu pracy.

Kto najczęściej optuje za czterodniowym dniem pracy? To rozwiązanie ma w Polsce najwięcej zwolenników wśród osób będących na początku ścieżki kariery – 30 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat twierdzi, że wolałoby pracować w ten sposób. Jednocześnie jest to grupa, która najchętniej zdecydowałaby się na obniżkę wynagrodzenia w zamian za mniejszą liczbę godzin pracy (tak zadeklarowało 6,89 proc.).

Weź udział w HR Summit 2022 (19-20 września, Warszawa) >>

– Nieco inne podejście do pracy zauważalne jest wśród młodszego pokolenia pracowników, wśród których panuje przekonanie, że od pieniędzy ważniejsze jest ich życie prywatne oraz komfort psychiczny. Dlatego też najczęściej decydują się na elastyczne modele zatrudnienia. Pracownicy z pokolenia Z oraz millenialsi są również coraz bardziej świadomi kwestii ekologicznych, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie. Skrócenie czasu pracy łączy się bezpośrednio z mniejszą liczbą dni w firmie, czyli np. rzadszą potrzebą korzystania z pojazdów, co w efekcie przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie powietrza w dużych aglomeracjach – komentuje Anna Barbachowska, dyrektor HR w ADP Polska.

Zdaniem Sylwii Wysockiej-Sollich, psychologa Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health, mniejszy wymiar czasu pracy to rozwiązanie warte rozważenia. Jak podkreśla, krótszy tydzień może sprawić, że pracownicy będą bardziej efektywni i lojalni wobec pracodawcy.

– Badanie przeprowadzone wśród 1989 Brytyjczyków wskazuje, że podczas standardowego 8-godzinnego dnia pracy pracownik jest wydajny tylko przez 3 godziny, a pozostały czas spędza na czynnościach niezwiązanych bezpośrednio z pracą. Jego wydajność spada. Mózg bowiem nie jest w stanie poświęcić tyle samo energii, ma ograniczoną ilość czasu na twórcze myślenie. Ponadto krótszy tydzień pracy może przyczynić się do obniżenia poziomu stresu oraz wzrostu zadowolenia z życia wśród pracowników. Dzięki większej liczbie dni wolnych od pracy będą oni mogli skupić się na budowaniu więzi rodzinnych czy rozwoju pasji – podkreśla Sylwia Wysocka-Sollich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.