Polacy produkują mniej śmieci, ale i mniej wykorzystują ponownie

Barbara Warpechowska
opublikowano: 06-02-2015, 00:00

Mimo, że w Polsce produkujemy mniej śmieci niż w innych krajach Europy, to o wiele gorzej je utylizujemy.

Na wysypiska trafia aż 73 proc., do spalarni zaledwie 1 proc., recyklingiem obejmuje się 18 proc., a na kompost przeznacza 8 proc. Zapewne, kiedy Eurostat poda nowe dane dotyczące śmieci w Europie (te zostały opublikowane w 2012 r. i dotyczą śmieci z gospodarstw domowych, małych i średnich firm oraz instytucji publicznych), mniej naszych odpadów będzie trafiało na wysypiska. Zmianom sprzyja wprowadzony w lipcu 2013 r. system zagospodarowania śmieci. Będą jednak postępowały powoli, sądząc z doświadczeń tzw. starych krajów Unii Europejskiej. Mimo wszystko nie jesteśmy najgorsi w Unii Europejskiej. Gorzej niż w Polsce wygląda sytuacja w Rumunii, Bułgarii, państwach bałtyckich, a także na południu Europy — w Grecji, na Cyprze i Malcie. Zachód Europy, chociaż wytwarza więcej odpadów (Luksemburg — 678 kg, Dania — 673 kg, Irlandia — 636 kg), to więcej też kieruje do recyklingu lub na kompost. Recykling jest najpopularniejszy w Niemczech (45 proc.), Belgii (40 proc.), Słowenii (39 proc.), Irlandii (35 proc.) i Holandii (33 proc.). Wśród krajów kompostujących największą ilość odpadów pierwsze miejsce zajęła Austria (40 proc.).

ŚMIECIOWA STATYSTYKA
ŚMIECIOWA STATYSTYKA
315 kg - tyle odpadów rocznie przypada na statystycznego mieszkańca Polski.
Marek Wiśniewski

315 kg - tyle odpadów rocznie przypada na statystycznego mieszkańca Polski. Z danych Eurostatu wynika, że średnia europejska w 2010 r. wnosiła 502 kg. Jest jednak znaczna różnica, co dalej dzieje się z odpadami. W Europie około 38 proc. śmieci trafia na wysypiska, 25 proc. podaje się recyklingowi, 22 proc. spala, a 15 proc. przeznacza na kompost.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane