Polacy przekonani do fotowoltaiki

opublikowano: 20-10-2019, 22:00

W ramach programu „Mój prąd” zaakceptowano już blisko 3 tys. wniosków o dotacje na łączną kwotę 14,3 mln zł — informuje Ministerstwo Energii.

W ciągu 1 miesiąca kwota urosła z poziomu 1 mln zł. Całkowita moc wspartych do tej pory przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych to 16,35 MW. Trudno na razie mówić o boomie, ale liczba wniosków w programie, realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW), wskazuje, że Polacy polubili energię ze słońca. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, właściciele domów jednorodzinnych, ale dopiero po ukończeniu inwestycji (o mocy 2-10 kW). Dodatkowym warunkiem jest posiadanie umowy kompleksowej, przewidującej wprowadzenie do sieci wytworzonej w mikroinstalacji energii elektrycznej. Dofinansowanie może sięgnąć maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej niż 5 tys. zł. Program „Mój prąd” ma przyczynić się do powstania w Polsce 200 tys. domowych instalacji PV o łącznej mocy 1,2 GW. Jego całkowity budżet to 1 mld zł. O przyznaniu wsparcia decyduje kolejność złożenia prawidłowego wniosku. Nabór trwa do 20 grudnia 2019 r. lub do wyczerpania puli pieniędzy. Kolejny planowany jest na początku 2020 r.

Fot. Bloomberg
Fot. Bloomberg
None
None

1 mld zł Tyle do rozdania ma resort środowiska właścicielom domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane