POLACY UCZĄ SIĘ OSZCZĘDZAĆ

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

POLACY UCZĄ SIĘ OSZCZĘDZAĆ

Dzięki doświadczeniom i sukcesowi w II filarze reformy emerytalnej znacznie łatwiejszy start w III filarze mają towarzystwa ubezpieczeniowe

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych poprzez III filar reformy emerytalnej liczą na zwiększenie wartości zarządzanych przez nich aktywów, które obecnie wynoszą około 2 mld zł. Łatwiejszy start w III filarze mają jednak towarzystwa ubezpieczeniowe, dzięki sukcesowi w drugim filarze.

W Polsce III-filarowa oferta funduszy inwestycyjnych powinna głównie zainteresować małe i średnie zakłady pracy, których nie będzie stać na utworzenia własnego programu. Podstawowym atrybutem towarzystw funduszy inwestycyjnych jest doświadczenie w zarządzaniu powierzonymi środkami.

Wszystkie towarzystwa funduszy inwestycyjnych (niektóre powiernicze czekają na zmianę statusu) są przygotowane do wnoszenia przez pracodawcę składek pracowników. Gotowe są również stworzyć zakładowy bądź międzyzakładowy program emerytalny. Nieliczne przygotowały również indywidualne oferty emerytalne. TFI przygotowują także spotkania informacyjne o PPE dla pracowników, proponują doradztwo w wyborze funduszu oraz opracowanie wniosku oraz umów niezbędnych do rejestracji PPE przez UNFE. Wszystkie TFI zastrzegają sobie, że w trakcie rozmów z pracodawcami są w stanie obniżać swoje opłaty: manipulacyjną i za zarządzanie. Zależy to m.in. od liczby pracowników zakładu pracy objętych III filarem. Towarzystwa, które nie zmienią statusu z powierniczego na inwestycyjny nie mogą proponować dobrowolnego zabezpieczenia. Otrzymają je prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują natomiast ubezpieczenie grupowe z funduszem inwestycyjnym jak indywidualne ubezpieczenia emerytalne. W porównaniu z towarzystwami funduszy inwestycyjnych towarzystwa ubezpieczeniowe od kilku lat zapewniają zarówno ochronę życia, jak i gromadzenie kapitału. Składka płacona jest miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie. Jest dzielona na dwie części. Jedna trafia na konta ubezpieczonych i jest inwestowana, druga stanowi polisę na życie, a sumę ubezpieczenia ustala klient.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / POLACY UCZĄ SIĘ OSZCZĘDZAĆ