Czytasz dzięki

Polacy wydają prawie najmniej w UE (WYKRES DNIA)

AR
opublikowano: 17-06-2015, 13:15

Kowalski nie szasta pieniędzmi na zakupach. Przynajmniej w porównaniu z innymi obywatelami Unii Europejskiej – wynika z najnowszych statystyk Eurostatu.

Mimo stosunkowo szybkiego wzrostu gospodarczego, poziom dobrobytu materialnego w Polsce wciąż odstaje od pogrążonych w kryzysach gospodarek Portugalii czy Grecji. Pod względem wielkości konsumpcji przeciętnej rodziny w krajach UE, nasza "zielona wyspa" nadal plasuje się w ostatniej dziesiątce państw UE.

Bloomberg

Tzw. "konsumpcja indywidualna per capita" odzwierciedla wartość wszystkich dóbr i usług nabywanych przez gospodarstwa domowe, w tym również usług finansowanych przez państwo, np. opieki medycznej. W ostatnio opublikowanym rankingu Eurostat przeliczył wartość średniego wskaźnika "konsumpcji indywidualnej per capita"dla każdego kraju pod względem parytetu siły nabywczej  w 2014 r. i porównał go ze średnią unijną.

Liderem rankingu pozostaje Luksemburg, który ma również najwyższe PKB per capita w Europie. Mieszkańcy jednego z najmniejszych państw w Europie zostawiają na rynku o 40 proc. więcej pieniędzy niż wynosi średnia dla całej UE. Dla porównania, Polacy, podobnie jak Słoweńcy i Słowacy, konsumują tylko 74 proc. tego, co przeciętny Europejczyk. W skali UE jesteśmy pod tym względem na 6.miejscu od końca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane