Polikrzem do paneli słonecznych w Chinach najdroższy od dekady

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 22-06-2022, 13:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do najwyższego poziomu od ponad dziesięciu lat wzrosła w Chinach cena polikrzemu, głównego składnika do produkcji paneli fotowoltaicznych. Zdaniem ekspertów, to nie koniec zwyżki, co podraża koszty czystej energii, donosi Bloomberg.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

Zgodnie z danymi Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Krzemowego średnia cena najdroższej odmiany polikrzemu wzrosła w środę (22.06) do 273,1 juanów (40,62 USD) za kilogram, przebijając ubiegłoroczne maksimum na pułapie 272,2 juanów i wchodząc na najwyższy poziom od 2011 r.

Zwyżka cen podyktowana jest nie tylko większym popytem na panele w obliczu transformacji energetycznej i przechodzenia na czyste źródła energii, ale także ograniczeniami w ich produkcji wynikającymi m.in. z racjonowanie energii.

Jak wynika z szacunków Daiwa Capital Markets, eksport ogniw i modułów słonecznych z Chin do Europy w maju 2022 r. wzrósł o 127 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem,

Bloomberg podkreśla, że wyższe ceny polikrzemu podnoszą koszty paneli słonecznych, obniżając zyski głównych producentów i deweloperów, doprowadzając już do anulowania lub opóźnień niektórych projektów słonecznych w Państwie Środka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane