Polimerowa Energia: razem taniej

AMB
opublikowano: 17-05-2012, 00:00

90 przetwórców tworzyw sztucznych i kauczuku stworzyło największą w Polsce energetyczną grupę zakupową.

700 GWh — taki jest łączny wolumen energii elektrycznej zużywanej rocznie przez 90 firm przetwarzających tworzywa sztuczne i kauczuki, które weszły w skład grupy zakupowej Polimerowa Energia.

— Liczymy na duże oszczędności. Wartość wspólnych zakupów sięga 200 mln zł. To największa taka grupa w kraju — mówi zarządzający nią Waldemar Sobański. Skala skusiła dostawców energii.

— Sami się do nas zgłaszają. Trwają rozmowy sondażowe. Kontraktowanie na przyszły rok musimy zakończyć najpóźniej w sierpniu. Potem rozpoczniemy nabór do grupy na kolejny rok — deklaruje Waldemar Sobański.

Grupa szuka doradcy, który pomoże jej stworzyć tzw. profile zużycia energii dla wchodzących w jej skład firm. Wtedy będzie mogła przejść do konkretów.

— Rozważaliśmy możliwość zakupu energii na giełdzie, ale po pierwsze, jesteśmy na to trochę za mali, a po drugie, taka formuła nie pozwala na odroczenie płatności. W przyszłości weźmiemy pod uwagę takie rozwiązanie, ale wymagałoby to współpracy z instytucjami finansowymi — mówi Waldemar Sobański.

Polimerowa Energia, choć największa w kraju, ma zapotrzebowanie na poziomie zaledwie 0,5 proc. rynku energii. Dwa razy więcej zużywa sam KGHM — największy odbiorca prądu w Polsce.

Miedziowy kolos próbował połączyć siły z innymi energożercami, jednak stworzenie grupy zakupowej się nie udawało. Ostatnim pomysłem najbardziej energochłonnych firm były wspólne zakupy na giełdzie za pośrednictwem jednego brokera. Lepiej wiodło się dotychczas mniejszym odbiorcom.

— Grupę zakupową stworzyły m.in. przedsiębiorstwa przemysłu chłodniczego. Istnieje też kilka grup komunalnych — wylicza Waldemar Sobański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Polimerowa Energia: razem taniej