POLIMEX ZERKA NA MOSTOSTAL

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 02-08-1999, 00:00

POLIMEX ZERKA NA MOSTOSTAL

Plotki o wezwaniu mogą być jedynie zasłoną dymną przed emisją Polimexu

Na rynku nasilają się pogłoski, że Polimex-Cekop zamierza ogłosić wezwanie do sprzedaży akcji Mostostalu Zabrze. Niewykluczone jednak, że plotki mają za zadanie podgrzać atmosferę przed planowaną publiczną emisją akcji Polimexu, a być może i przed sprzedażą samej spółki.

Zarząd Mostostalu Zabrze oficjalnie nic nie wie o planach Polimexu. Zdaniem Edwina Szenkelbacha, członka zarządu spółki, obie firmy od 20 lat współpracują ze sobą na rynkach zagranicznych, ale żadnych innych uzgodnień na razie nie było.

Na rynku krążą jednak pogłoski, że do wezwania powinno dojść już w najbliższym czasie, ale cena wezwania nie będzie znacząco odbiegała od obecnego kursu giełdowego (11,90 zł).

Byłoby to trzecie wezwanie, jakie w ciągu niespełna dwóch miesięcy ogłosił Polimex.

W sierpniu kończą się zapisy na akcje krakowskiej Naftobudowy i Mostostalu Siedlce.

Kwestia ambicji

Analitycy twierdzą, że jeśli uważnie przyjrzeć się ostatnim ruchom Polimexu, trudno nie odnieść wrażenia, że o budowie grupy budowlanej zdecydowały czyjeś urażone ambicje. O planach jej stworzenia przedstawiciele Polimexu poinformowali po zerwaniu rozmów z akcjonariuszami Mostostalu Warszawa w sprawie fuzji obu spółek.

— Pozostaje mieć jednak nadzieję, że plany te nie przytłumią zdrowego rozsądku. Jak pokazuje historia, korzyści z fuzji danych przedsiębiorstw często nie są zauważalne — twierdzi analityk.

Planowany debiut

Polimex planuje w IV kwartale przeprowadzić publiczną emisję akcji i pozyskać od 100 do 200 mln zł. Spółka chce się stać trzecim pod względem wielkości graczem budowlanym na polskim rynku.

Ile jest w tym autopromocji, a ile realnej oceny sytuacji panującej na naszym rynku budowlanym — okaże się w najbliższym czasie. Wyniki finansowe spółki, która dotychczas specjalizowała się głównie w eksporcie usług budowlanych, nie rzucają na kolana. W 1998 roku, przy przychodach rzędu 945 mln zł, uzyskany przez grupę zysk brutto na sprzedaży wyniósł ledwie 2,6 mln zł. Prawie 13,6 mln zł zysku netto Polimex wypracował głównie na pozostałych przychodach operacyjnych i przychodach finansowych.

Moc wątpliwości

O Polimexie jako inwestorze dla Zabrza raczej sceptycznie wyrażają się analitycy giełdowi. Według Pawła Puchalskiego, analityka Domu Inwestycyjnego BRE Banku, oznaczałoby to połączenie Zabrza z Siedlcami — a więc spółek, które ostro konkurują ze sobą na rynku.

Podobnego zdania jest Rafał Jankowski, analityk CDM Pekao. Przypomina, że do zabrzańskiej spółki chciał już raz wejść Budimex, który cierpi na niedostatek potencjału konstrukcyjnego. Nic z tego jednak nie wyszło.

— Skoro nie było zgody, aby Budimex objął 20 proc. kapitału akcyjnego spółki, to trudno oczekiwać, żeby zarząd Mostostalu Zabrze zgodził się, żeby inwestorem został Polimex — uważa Rafał Jankowski.

Pozostaje jeszcze emisja

Pod koniec marca akcjonariusze zabrzańskiej spółki podjęli decyzję o emisji nowych akcji. Spółka zamierza wyemitować od 6 do 7 mln nowych papierów, z tego do 5 mln akcji ma posłużyć do wyemitowania GDR-ów. Mostostal Zabrze zamierza pozyskać z emisji około 100 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami Mostostalu, byłaby ona opłacalna przy cenie 14 zł za akcję. W piątek podczas notowań jednolitych akcje firmy na GPW wyceniane były na 11,90 zł za sztukę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / POLIMEX ZERKA NA MOSTOSTAL