Polki pierwsze w Europie dogonią mężczyzn pod względem płac (MAPA DNIA)

opublikowano: 12-01-2017, 14:37

Obok Rumunii, jesteśmy krajem, który ma szansę najszybciej na całym kontynencie zasypać lukę w poziomie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn – wynika z raportu opublikowanego przez Expert Market.

Zobacz więcej

Wikipedia Commons

Polki, a obok nich Rumunki, mają szansę jako pierwsze w Europie rozbić szklany sufit płac. Już w 2018 roku średnie zarobki obu płci w tych krajach mogą być takie same. Aby sprawdzić, jak to wygląda w innych krajach - ZOBACZ MAPĘ POD TEKSTEM.

Wnioski płyną z opublikowanego w styczniu raportu brytyjskiej firmy Expert Market (zajmującej się badaniami rynku), który opiera się na danych Eurostatu i OECD z lat 2007-14. Eksperci przeanalizowali dotychczasowe tempo zrównywania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn i obliczyli rok, w którym ostatecznie będzie można postawić znak równości pomiędzy średnimi pensjami obu płci w poszczególnych krajach Europy.

Jeśli wierzyć badaniu jesteśmy liderami walki o parytety. Średnio w Unii Europejskiej kobiety zarabiają o 17 proc. mniej niż mężczyźni (średnia stawka godzinowa dla kobiet jest w UE o 16,7 proc. niższa niż dla mężczyzn, w strefie euro – o 16.9 proc.), a Polska jest jednym z krajów, gdzie ta różnica najszybciej się kurczy.

Raport podaje, że we Francji i Niemczech przy obecnym trendzie luka zniknie dopiero w 2046 roku. Tymczasem wczoraj rząd Niemiec przyjął projekt ustawy, która może to znacznie przyspieszyć. Nowe prawo likwiduje różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn wykonujących identyczną pracę. Obecnie mężczyźni za Odrą zarabiają średnio o 21 proc. więcej na takich samych stanowiskach. Teraz prawo będzie wymagać o firm zatrudniających powyżej 500 osób, aby regularnie informować załogę o postępach w działaniach na rzecz zrównania wynagrodzeń.

Niezależnie od planów wprowadzania takich parytetów przez rządy krajów Europy z danych brytyjskiej firmy wynika, że najwolniej trend wyrównywania zarobków obu płci postępuje w Wielkiej Brytanii, Portugalii i na Węgrzech, gdzie – jak przewidują eksperci – znak równości pomiędzy średnimi płacami pań i panów będzie można postawić nie wcześniej niż po 2060 roku.

Autorzy raportu z  Expert Market dodatkowo wzięli pod uwagę pięć wskaźników rynkowych – rodzaj zatrudnienia (praca na pełen etat vs. praca na niepełnym etacie), sektor (publiczny vs. prywatny), wiek, branżę oraz typ stanowiska.

Które kobiety wyrównają przepaść zarobkową jako pierwsze? Nad Wisłą będą to panie w wieku 45-54 lat (w 2017 r.) i te zatrudnione na stanowiskach usługowych oraz handlowych (w 2017 r.). Szybciej płace mają szansę zrównać się w sektorze publicznym niż w prywatnym (w 2018 r.) oraz wśród pracowników zatrudnionych na pełen etat (w 2021 r.). Jeśli chodzi o rodzaj branży - najszybciej moment zniesienia dysproporcji płacowych pomiędzy obiema płciami w Polsce może nastąpić w sektorze żywieniowym i hotelowym (w 2019 r.).

W całej UE różnice w płacach są zdecydowanie mniej widoczne wśród młodych pracowników. Zgodnie z unijną Strategią walki o równość płci na lata 2014-2019 działania na rzecz wyrównania płac mają się przyczynić do zmniejszania ubóstwa wśród kobiet. Jednym z takich działań jest przyjmowanie przez rządy prawa, które zwiększa transparentność wynagrodzeń w firmach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Polki pierwsze w Europie dogonią mężczyzn pod względem płac (MAPA DNIA)