Czytasz dzięki

Polki wśród najrzadziej rodzących na świecie (RANKING)

opublikowano: 10-04-2014, 19:08

Najnowsze dane Banku Światowego o dzietności są dla krajów rozwiniętych co najmniej alarmujące. W tym dla Polski, która znalazła się w ścisłej czołówce państw z najniższym wskaźnikiem dzietności.

Wskaźnik ten (Total Fertility Rate - TFR) określa jaka liczba urodzeń dzieci przypada na jedną kobietę w wieku rozrodczym określonym na przedział od 15 do 49 lat.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Eksperci przyjmują, że aby wystąpiła pełna zastępowalność pokoleń współczynnik ten musi wynosić między 2,10 a 2,15. Tymczasem według danych BŚ, w przypadku Polski w 2012 r. drugi rok z rzędu wskaźnik utrzymywał się na poziomie 1,3 po spadku z 1,4 w roku 2009-2010.

W najnowszym rankingu najniższą wartością wskaźnika „poszczycić się” może Makau z wynikiem rzędu 1,1. Polska uplasowała się na ósmej pozycji ogółem. Taką samą jak my wartość współczynnika miało jeszcze 11 państwa, a nasze miejsce determinował wynik z roku wcześniejszego.

Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku wskaźnik dla naszego kraju kształtował się na poziomie 2,05. Od roku 1992 zaczął on ostro spadać, by w 2003 osiągnąć lokalny dołek (1,22), przed późniejszym wzrostem do 1,4.

Z grona najbardziej rozwiniętych krajów w tym zestawieniu najlepiej prezentuje się Francja. Kraj znad Sekwany z wynikiem rzędu 2,0 uplasował się mniej więcej po środku rankingu. Jak można przypuszczać, relatywnie wysoka pozycja tego kraju to w dużej mierze zasługa obywateli napływających z byłych kolonii, którzy zawyżają w swoich grupach etnicznych poziom dzietności.

Oczywiście problem zbyt niskiej dzietności nie jest udziałem krajów o niskim stopniu rozwoju i niskim PKB. Za najpłodniejszy region na świecie można bez wątpienia uznać Afrykę Subsaharyjską. Nieco za jej plecami jest Azja Południowa.

Największa liczba urodzeń na kobietę odnotowana została w przypadku Nigru, który z wynikiem 7,6 zdecydowanie przewodzi stawce. Pozycja wicelidera przypadła Mali (6,9) zaś trzecie miejsce na pudla trafiło w ręce kobiet z Somali (6,7). Inna sprawa, choć równie bardzo istotna, to ile z tych dzieci dożywa wieku, kiedy same znajdą się w okresie rozrodczym.

Kraje o najwyższym wskaźniku dzietności
Niger    7,6
Mali    6,9
Somalia    6,7
Czad    6,4
Burundi    6,1
DR Konga    6,0
Nigeria    6,0
Angola    6,0
Uganda    6,0
Gambia    5,8

Kraje o najniższym wskaźniku dzietności
Makau    1,1
San Marino    1,3
Bośnia i Hercegowina    1,3
Portugalia    1,3
Hong Kong    1,3
Singapur    1,3
Korea Południowa    1,3
Polska    1,3
Hiszpania    1,3
Serbia    1,3

 

Data from World Bank
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane