Polsat w Netii utuczył wszystkich

opublikowano: 05-12-2017, 22:00

Wejście Cyfrowego Polsatu do akcjonariatu Netii podbiło notowania obu spółek, a także sprzedającej Mennicy Polskiej. Analitycy patrzą sceptycznie na płaconą cenę.

Na giełdzie łatwo pomnożyć pieniądze. We wtorek Cyfrowy Polsat za 638,7 mln zł kupił niespełna 33 proc. akcji Netii od Mennicy Polskiej i powiązanego ze Zbigniewem Jakubasem funduszu FIP 11 FIZAN. Ogłosił też wspólnie z cypryjskim wehikułem Karswell, należącym do Zygmunta Solorza, wezwanie na kolejny znaczny pakiet, dzięki któremu ma osiągnąć próg 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Netii i w praktyce przejąć kontrolę nad mniejszym telekomem. Efekt? Podczas wtorkowej sesji kurs Netii wzrósł o 25 proc., Mennicy Polskiej — o 13,7 proc., a Cyfrowego Polsatu — o 4,8 proc. Łącznie kapitalizacja tych trzech spółek zwiększyła się więc o 1,25 mld zł.

Tobiasz Solorz
Zobacz więcej

Tobiasz Solorz Marek Wiśniewski

— To jest dla nas niezły zakup za rozsądną cenę. Finansujemy transakcję z pieniędzy własnych i kredytu rewolwingowego. W ramach wezwania zamierzamy wydać 200 mln zł. Uczestnictwo Karswell wynika z wiążących Cyfrowy Polsat umów kredytowych. Nie wykluczamyna dalszym etapie zwiększenia zaangażowania w Netii — mówi Katarzyna Ostap-Tomann, szefowa finansów Cyfrowego Polsatu.

Zapisy w wezwaniu mają być przyjmowane od 30 stycznia do 5 marca, ale termin ten może zostać wydłużony, jeśli do tego czasu na transakcję nie zgodzi się UOKiK. Cyfrowy Polsat płaci 5,77 zł za akcję, co oznacza 44-procentową premię w stosunku do średnich notowań Netii z ostatniego półrocza. Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK, nazwał taką cenę „ekstrawagancką”. W najwyższej z tegorocznych rekomendacji dla Netii spółkę wyceniano na 4,2 zł za papier.

— Cena, płacona za Netię, jest wysoka — ja wyceniałem spółkę na 4 zł za akcję. Trzeba jednak pamiętać, że w skali Cyfrowego Polsatu, z jego kapitalizacją na poziomie ponad 16 mld zł, Netia nie jest duża i Polsat może pozwolić zapłacić za nią więcej, jeśli uważa, że strategicznie potrzebuje takiego aktywa — ocenia Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku. Cyfrowy Polsat szacuje, że dzięki przejęciu kontroli nad Netią osiągnie 800 mln zł synergii. Zarząd spółki podczas wtorkowego spotkania z mediami nie chciał mówić o konkretnych planach wobec Netii, ale podkreślał, że interesuje go tak jej część konsumencka, jak i usługi dla biznesu.

— Cyfrowy Polsat i Polkomtel około 70 proc. bazy klientów mają na wsiach i w małych miastach. Dzięki transakcji silniej wejdziemy na rynek dużych miast — mówi Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu. Według Pawła Szpigla przejęcie kontroli nad Netią, abstrahując od ceny, jest logiczne z punktu widzenia Cyfrowego Polsatu.

— Cyfrowy Polsat potrzebował aktywa stacjonarnego, by wzmocnić swoją pozycję w segmencie B2B i zdobyć infrastrukturę. Dzięki temu jest doskonałym konwergentnym konkurentem dla Orange, na tle którego wyróżnia się treściami sportowymi. Ryzyko związane jest z tym, że infrastruktura Netii nie jest wystarczająca do rozwoju biznesu B2B i powstaje pytanie, jak dużo trzeba będzie wydać na jej modernizację i rozbudowę. Te nakłady mogą oddalić perspektywę dywidendy od Cyfrowego Polsatu — mówi analityk DM mBanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu