Zygmunt Solorz koncentruje media

opublikowano: 04-12-2017, 22:00

Cyfrowy Polsat odkupuje akcje Netii od spółek Zbigniewa Jakubasa, a potem ma ogłosić wezwanie. Przejmuje też kanały od ZPR Mediów

Szykuje się trzęsienie ziemi na polskim rynku telekomunikacyjnym. Tuż po zamknięciu poniedziałkowej sesji Cyfrowy Polsat poinformował, że pod koniec listopada złożył propozycje odkupienia akcji Netii od giełdowej Mennicy Polskiej, w której prawie 50 proc. ma miliarder Zbigniew Jakubas, oraz od funduszu FIP 11 FIZAN, również kojarzonego z inwestorem. Od pierwszego z tych podmiotów ma odkupić cały pakiet, a od drugiego część, by osiągnąć 33 proc. głosów minus jedna akcja na walnym zgromadzeniu. Propozycja została zaakceptowana przez oba podmioty, kojarzone ze Zbigniewem Jakubasem.

ZPR Media, kontrolowane przez Zbigniewa Benbenka, sprzedają udziały w stacjach telewizyjnych Cyfrowemu Polsatowi, ale mają nadal zarządzać kanałami i dostarczać do nich treści. Z rynku medialnego kapitałowo nie znikają — spółka ma w portfelu również stacje radiowe i tytuły prasowe.
Wyświetl galerię [1/3]

ZNIKA Z WIZJI:

ZPR Media, kontrolowane przez Zbigniewa Benbenka, sprzedają udziały w stacjach telewizyjnych Cyfrowemu Polsatowi, ale mają nadal zarządzać kanałami i dostarczać do nich treści. Z rynku medialnego kapitałowo nie znikają — spółka ma w portfelu również stacje radiowe i tytuły prasowe. [FOT. GK]

FIZ 11 FIZAN po jej dokonaniu będzie wciąż znaczącym akcjonariuszem Netii, z prawie 11-procentowym pakietem. Na jak długo — nie wiadomo, bo Cyfrowy Polsat zapowiedział już, że powiązana z nim i kontrolującym go Zygmuntem Solorzem-Żakiem spółka ogłosi wezwanie, w ramach którego cała grupa ma osiągnąć maksymalnie 66 proc. głosów na walnym. Taka struktura transakcji jest niezbędna ze względu na umowy kredytowe, których stroną jest Cyfrowy Polsat.

— Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków — mówi Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu, cytowany w komunikacie spółki.

Duża premia

Oznacza to, że już we wtorek około godziny 11 Cyfrowy Polsat stanie się głównym akcjonariuszem Netii. Będzie płacił 5,77 zł za walor, co przekłada się na wartość transakcji na poziomie 638,7 mln zł. To cena znacznie, bo aż o 36 proc., przekraczająca kurs akcji z poniedziałkowego zamknięcia i średnią z ostatnich miesięcy. W poniedziałek za jeden walor Netii płacono 4,24 zł, a — bez uwzględnienia dywidend — za papiery spółki ostatnio płacono na giełdzie 5,77 zł jesienią 2015 r. Polsat płaci premie, bo spodziewa się znacznych synergii. Ocenia, że w latach 2019-23 mogą one sięgnąć 800 mln zł. Netia w dodatku jest w dobrej sytuacji finansowej.

— Netia ma zdrowe finanse i niskie zadłużenie. Oceniamy, że w związku z transakcją osiągniemy wymierne synergie operacyjne i finansowe, pozwalające pogodzić realizację zaplanowanych inwestycji z kontynuacją strategii oddłużania oraz wypłatą dywidendy w przyszłości — mówi Katarzyna Ostap-Tomann, szefowa finansów Cyfrowego Polsatu. Cyfrowy Polsat, który zbudował potęgę na telewizji satelitarnej i telekomunikacji mobilnej, liczy przede wszystkim na to, że dzięki Netii będzie mógł poszerzyć swoją ofertę o internet stacjonarny. Netia ma 20 tys. km światłowodowej sieci szkieletowej, infrastrukturę w prawie 50 największych polskich miastach i sieć, docierającą do 2,5 mln miejsc. To prawie 1 mln klientów, którym teraz w pakietach będzie można oferować dodatkowe usługi grupy Polsat.

— Netia dysponuje rozległą, ogólnopolską infrastrukturą stacjonarną. 20 tys. km sieci szkieletowej w całej Polsce stanowić będzie dla nas niezmiernie cenne aktywo — na jej realizację we własnym zakresie musielibyśmy przeznaczyć minimum kilka lat i ogromne budżety. Internet stacjonarny idealnie wzbogaci pakiet proponowanych przez nas usług, z którego po realizacji transakcji będzie mogło skorzystać także blisko milion klientów Netii. Istotnie wzmocnimy także naszą ofertę dla klientów biznesowych. Ponadto wraz z włączeniem do portfolio nowej usługi wejdziemy z ofertą multiplay na nowy, wielkomiejski rynek, zarezerwowany dotychczas dla dużych operatorów kablowych — mówi Tobias Solorz.

Rozrywka dla mas

Na Netii grudniowe zakupy Cyfrowego Polsatu się nie kończą. W poniedziałek spółka poinformowała też, że za około 103 mln zł kupiła od należącej do Zbigniewa Benbenka grupy ZPR Media 100 proc. udziałów w spółkach, do których należą kanały telewizyjne Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music. Przejmie też 34 proc. udziałów w Fokus TV i Nowa TV, dostępnych w ramach cyfrowej telewizji naziemnej, z prawem do kupna kolejnych 15 proc. Kupowane kanały miały w ubiegłym roku 70 mln zł przychodów, ich łączny udział w oglądalności telewizji w Polsce wynosi około 3 proc.

— Nabycie nowych kanałów oraz nawiązanie współpracy w zakresie rozwijania dwóch kolejnych stacji dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej doskonale wpisują się w strategię naszej grupy, której celem jest utrzymanie silnej pozycji rynkowej, mierzonej wynikami oglądalności, na ciągle fragmentaryzującym się rynku — mówi Maciej Stec, członek zarządu Cyfrowego Polsatu, odpowiedzialny za segment telewizyjny. Cyfrowy Polsat szacuje, że dzięki tej transakcji będzie osiągał 15 mln zł synergii rocznie.

— Na rynku medialnym, zarówno polskim, jak i światowym, nadeszły czasy konsolidacji. Nasze telewizje stworzyliśmy od zera i jesteśmy z nich dumni. Jednocześnie chcemy, aby mogły się one nadal rozwijać, i mamy świadomość, że w obecnych czasach potrzebują wsparcia silnego gracza. Cieszymy się, że wspólnie z grupą Polsat pozostajemy w tym biznesie i nadal na podstawie zawartej umowy będziemy zarządzać stworzonymi przez nas kanałami.

Jako grupa ZPR Media skupimy się także na produkcji kontentu telewizyjnego — mówi Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej ZPR Mediów. W poniedziałek analitycy giełdowi nie chcieli komentować transakcji — czekali na telekonferencję z zarządem Cyfrowego Polsatu, do którego miało dojść wieczorem. Ze Zbigniewem Jakubasem nie udało nam się porozmawiać. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu