Czytasz dzięki

Polscy naukowcy w gronie najlepszych europejskich wynalazców

opublikowano: 24-04-2018, 10:00

Europejski Urząd Patentowy ogłosił listę innowatorów nominowanych do Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2018. Są wśród nich polscy odkrywcy kapów mRNA i metody dającej nadzieję na skuteczniejsze leczenie chorób nowotworowych.

Wizje medycyny przyszłości wkraczają obecnie w obszar personalizacji leczenia, sprowadzając ją wręcz do poziomu pojedynczych komórek. W takim kierunku zmierza m.in. zespół naukowców, na czele którego stoją Jacek Jemielity, Joanna Kowalska i Edward Darżynkiewicz. Ich odkrycie opatentowane w 2008 r. otworzyło furtkę do dalszych prac nad metodami leczenia raka i chorób genetycznych, które wykorzystują w tym celu własny układ immunologiczny człowieka. 

Jackowi Jemielitemu, Joannie Kowalskiej, Edwardowi Darżynkiewiczowi i ich zespołowi naukowemi przyświeca jeden cel: opracować terapię, która pomoże zwiększyć skuteczność walki z nowotworami. Pierwszy krok w tym kierunku już postawili.
Wyświetl galerię [1/2]

Jackowi Jemielitemu, Joannie Kowalskiej, Edwardowi Darżynkiewiczowi i ich zespołowi naukowemi przyświeca jeden cel: opracować terapię, która pomoże zwiększyć skuteczność walki z nowotworami. Pierwszy krok w tym kierunku już postawili. ARC

Biorąc pod uwagę, że nowotwory powstają przez nadmierne rozrastanie się komórek, w standardowych terapiach genetycznych podejmowane są próby naprawiania genomu w jądrze komórkowym. Metoda ta bywa jednak zawodna. Polscy naukowcy poszli więc inną drogą i skoncentrowali się na tzw. matrycowym RNA (mRNA), który w skutek zachodzących wokół niego procesów może pobudzić organizm człowieka do produkcji przeciwciał przeciwnowotworowych. “Nici mRNA są niestety bardzo niestabilne i jeszcze zanim mają szansę pozytywnie wpłynąć na komórkę zostają często zniszczone przez inne białka, co doprowadza do ich rozpadu. To wyzwanie dla każdej terapii, bo mRNA nie jest w stanie przekazać swoich informacji. Szczególnie zagrożone są przy tym końcówki mRNA, tzw. struktury kapu” - wyjaśniają naukowcy w materiale prezentującym ich dotychczasowe działania. Naukowcy, mówiąc w dużym uproszczeniu, stworzyli więc sztuczne struktury kapu i zastąpili nimi te naturalne na końcach mRNA. W ich strukturze zamienili tylko jeden atom węgla atomem siarki, przez co mRNA stało się znacznie stabilniejsze. Wynalazek określono mianem Beta-S-ARCA.

Teraz odkrycie i bieżąca praca badawcza przyniosły naukowcom nominację do Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2018 w kategorii “Badania”. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 7 czerwca podczas gali w Paryżu. 

- Koncepcja zaproponowana przez polskich naukowców może rozszerzyć zakres wykorzystywania spersonalizowanej medycyny opartej na biologii molekularnej -  zaznacza Benoît Battistelli, prezes EPO.

Zespół kilka lat temu powołał spółkę partnerską z firmą BioNTech z Uniwersytetu w Moguncji  w Niemczech, specjalizującą się w terapiach genowych. Prawa licencyjne do technologii nabyły zagraniczne koncerny farmaceutyczne. A w ubiegłym roku firma ogłosiła wyniki badania klinicznego nad spersonalizowaną szczepionką przeciwnowotworową u osób, u których dochodziło do regularnych nawrotów czerniaka - okazały się obiecujące, dając nadzieję na zwiększenie skuteczności terapii.

W 2014 r. nominację do „technologicznych Oskarów” (European Inventor Award) Europejskiego Urzędu Patentowego w kategorii „Życiowe osiągnięcie” otrzymał inny polski naukowiec - Wiesław Nowiński (związany wówczas z Agency for Science, Technology and Research A*STAR w Singapurze). Zauważone zostały tworzone przez niego trójwymiarowe atlasy mózgu, czyli nowoczesne narzędzie wspierające pracę chirurgów i ułatwiające kształcenie młodego pokolenia lekarzy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane