Polska metoda produkcji grafenu z patentem w USA i UE

opublikowano: 07-04-2016, 07:31

Kolejna szansa na grafenowy sukces: metoda wytwarzania materiału opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała międzynarodową ochronę patentową.

Za nową metodą produkcji Grafenu Metalurgicznego o Wysokiej Wytrzymałości (High Strength Metallurgical Graphene; HSMG) stoją naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej. Zespołem kieruje prof. Piotr Kula. 

- Dzisiejszy światowy brak sukcesu grafenu wynika z tego, że grafenu o odpowiednich właściwościach nie ma na rynku. Nasz jest najbardziej zbliżony do grafenu, za który przyznano Nagrodę Nobla. Opracowana przez nas metoda jest inna od wszystkich, które są znane w nauce i w technologii światowej. Wytwarzamy grafen na ciekłym metalu, przez co ma szansę być grafenem niemal doskonałym – twierdzi naukowiec.

Polacy są w stanie produkować grafen w metrach kwadratowych. Umożliwia to produkcję na dużą skalę. Jak twierdzi prof. Piotr Kula, nie jest to jednak prosty proces, bo wymaga uzyskania dużego i płaskiego lustra ciekłego metalu. 

- Abyśmy mogli mieć taką matrycę formującą, na dużej powierzchni potrzebujemy utrzymać bardzo cienką warstwę ciekłego metalu. Później przeprowadzane są już tylko zabiegi chemiczne i cieplne - dodaje.

Wytwarzany w ten sposób grafen może znaleźć zastosowanie np. w produkcji kompozytów czy materiałów konstrukcyjnych. Trwają też prace nad wykorzystaniem multiwarstw grafenu do przechowywania wodoru jako paliwa. Mógłby on zostać użyty również przy czujnikach czy filtrach wody.

W 2011 r. inny zespół polskich naukowców (pod kierownictwem dra Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie) opracował technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu na podłożach z węglika krzemu. Metoda uzyskała ochronę patentową w Stanach Zjednoczonych w maju 2015 r.

- Bardzo wysoko cenię sobie metodę opartą na węgliku krzemu, ale to jest typowe zastosowanie dla elektroniki. Nasz grafen z uwagi na jego wytrzymałość, możliwość przenoszenia z jednego podłoża na drugie, ma zdecydowanie szerszy obszar potencjalnych aplikacji - zaznacza prof. Piotr Kula.

Produkcja grafenu HSMG w skali przemysłowej będzie się odbywać na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Za jego produkcję odpowiada firma Advanced Graphene Products.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu