Polska na 10. miejscu najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości

PAP
opublikowano: 11-03-2015, 16:19

Polska znalazła się na 10. miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości w Europie według raportu CBRE, międzynarodowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości komercyjnych. Raport przedstawiono na targach nieruchomości w Cannes.

Firma CBRE ogłosiła w środę na dorocznych targach nieruchomości MIPIM w Cannes wyniki międzynarodowego Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości.

Jako najbardziej atrakcyjny rynek w Europie, 31 proc. inwestorów wskazało Wielką Brytanię. Na drugiej pozycji znalazły się ex aequo Niemcy oraz Hiszpania – wskazane przez 15 proc. badanych. Francję wskazało 10 proc. inwestorów, jako najbardziej atrakcyjny rynek w regionie EMEA (kraje leżące na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki), zwiększyło się również zainteresowanie rynkiem włoskim, wskazanym przez 6 proc. badanych. Francja i Włochy odnotowały znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w ostatnim kwartale 2014 r. Dlatego CBRE sugeruje, że zainteresowanie tymi rynkami będzie się utrzymywać.

Wśród miast pozycję lidera utrzymuje Londyn, Madryt, Paryż i Mediolan. Jako bardzo atrakcyjne miejsca do inwestycji, 14 proc. inwestorów wskazało główne niemieckie miasta.

Jak informuje CBRE Polska znalazła się w tym rankingu na dziesiątym miejscu najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości w Europie. Wśród 12 europejskich miast, w których warto inwestować w 2015 r. znalazła się też Warszawa, która wyprzedziła tak duże europejskie miasta jak Barcelona i Frankfurt.

"W tym roku liczba deklaracji odnośnie lokowania inwestycji w Polsce i w krajach regionu CEE (Europa Środkowo - Wschodnia) nieco spadła. Jest to odzwierciedleniem ogólnej sytuacji w regionie, na którą rzutuje niestety sytuacja polityczno-ekonomiczna w Rosji i na Ukrainie. Nadal jednak Warszawa jest wśród dziesięciu najbardziej popularnych rynków, na których poszukuje się możliwości inwestycyjnych i nie przewidujemy załamania. Napływ kapitału do Polski jest nadal duży i trendy obserwowane na zachodzie Europy widać również w naszym regionie. Rozwój strategii inwestycyjnych prowadzi do zróżnicowania i otworzenia się na nowe rynki oraz sektory. Oczywiście, nadal możemy obserwować zainteresowanie najlepszymi obiektami zlokalizowanym w topowych miejscach. Niemniej jednak coraz częściej brane są pod uwagę miasta regionalne takie jak Kraków i Wrocław czy poza centralne lokalizacje w Warszawie" - mówi Mike Atwell, dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE.

W Europie, jak podkreślają analitycy CBRE, priorytetem dla inwestorów jest "poszukiwanie najbardziej opłacalnych stóp kapitalizacji, z tego względu dywersyfikują swoją strategię". Oznacza to wzrost zainteresowania "alternatywnymi nieruchomościami". W 2015 r. 27 proc. międzynarodowych respondentów zadeklarowało zainteresowanie obiektami mieszkaniowymi dla studentów, nieruchomościami z sektora rozrywki i opieki zdrowotnej (17 proc.) oraz domami dla seniorów (15 proc.). "Są to nowe trendy, nieobecne jeszcze w Polsce, choć w niedługim czasie mogą się pojawić również w naszym regionie" - przewiduje CBRE.

Dla inwestorów międzynarodowych, najbardziej atrakcyjnym sektorem pozostaje jednak sektor biurowy, a w szczególności budynki typu "prime". Zainteresowaniem inwestorów cieszą się również obiekty przemysłowe i magazynowe, których dostępność jest mniejsza niż możliwości inwestycyjne, co wskazuje na duży popyt w tym sektorze.

"Pomimo tego, że ceny nieruchomości w Europie są zdecydowanie wyższe niż kilka lat temu, wciąż jest ona postrzegana, jako silny i atrakcyjny rynek. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rozdźwięk pomiędzy wysokością stóp kapitalizacji oraz oprocentowaniem obligacji. W porównaniu do innych regionów, Europa pozostaje miejscem oferującym najlepsze warunki do inwestowania" - podkreśla Richard Barkham, główny ekonomista CBRE.

CBRE to światowa firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych, z siedzibą główną w Los Angeles.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Polska na 10. miejscu najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości