Polska w inkubatorze Europejskiej Agencji Kosmicznej

ANB
opublikowano: 19-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W Warszawie i Rzeszowie będzie działać ESA BIC Poland wspierający rozwój technologii kosmicznych. Stanowi on część europejskiej sieci ESA Business Incubation Centres.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie wsparcie technologiczne i finansowe oferuje ESA BIC Poland
  • jaką siłę może mieć działanie w europejskiej sieci i dostęp do międzynarodowego sektora kosmicznego
  • kto może aplikować do programu

Start-upy, małe i średnie przedsiębiorstwa pracujące nad technologiami z sektora kosmicznego mogą liczyć na dodatkowe wsparcie — zaczął działać ESA Business Incubation Centre Poland (ESA BIC Poland). To 26. inkubator z międzynarodowej sieci ESA Business Incubation Centres tworzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (European Space Agency — ESA).

W polskich strukturach

ESA BIC Poland ma siedziby w Warszawie i Rzeszowie. Pierwsze centrum będzie oferować biznesową pomoc pięciu start-upom rocznie, drugie dwóm. Pieczę nad działalnością inkubatorów sprawują Agencja Rozwoju Przemysłu oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa podkarpackiego.

Udział w podboju kosmosu:
Udział w podboju kosmosu:
Nowy inkubator dla młodych firm może okazać się przepustką do największych europejskich projektów kosmicznych.
fot. Vadimsadovski - stock.adobe.com

Pod parasolem inkubatora w najbliższych pięciu latach będzie się rozwijać w sumie 25 innowacyjnych spółek, działających na rynku nie dłużej niż pięć lat. Otrzymają pakiety doradcze i finansowanie do 50 tys. EUR na działania związane z kreowaniem i komercjalizacją technologii.

Michał Chwieduk, szef ESA BIC Poland, wyjaśnia, że nabór do inkubatora ESA BIC Poland jest ciągły — ocena aplikacji będzie przeprowadzana dwa razy w ciągu roku. Pierwszy termin to 14 kwietnia, drugi 6 października 2023 r.

— Założeniem inkubatora ESA BIC Poland jest wsparcie komercjalizacji i wykorzystania technologii kosmicznych przez tworzenie nowych firm. To szansa na szybszy rozwój nowych technologii dla sektora kosmicznego, ale również na wykorzystanie potencjału technologicznego w spółkach polskiego sektora kosmicznego do tworzenia rozwiązań dla innych sektorów gospodarki. Dotychczas start-upy w Polsce nie miały przeznaczonego wyłącznie dla nich programu inkubacyjnego. Decydowały się na ogólnodostępne programy wsparcia lub aplikowały do zagranicznych inkubatorów ESA BIC — mówi Michał Chwieduk.

Inkubator ESA BIC uwzględnia specyfikę branży kosmicznej.

— Oprócz finansowania bezzwrotnego oraz doradztwa biznesowego ma bardzo szeroką ofertę wsparcia technologicznego, co wyróżnia ten program na tle innych inicjatyw. Dodatkowo w ramach inkubacji start-upy mają dostęp do ekspertów ESA oraz — co kluczowe dla ich komercyjnego rozwoju — do całej sieci partnerów ESA BIC w Europie. Mimo dużego nacisku na aspekt technologiczny aplikujących start-upów głównym założeniem ESA BIC jest wsparcie tylko tych projektów, które mają dużą szansę na sukces biznesowy — mówi Michał Chwieduk.

Międzynarodowy start

Choć inkubator bazuje na współpracy lokalnych partnerów, to przed uczestnikami otwiera furtkę także do międzynarodowych rynków.

— Centrum działa jako element sieci, która intensywnie współpracuje i wymienia informacje na temat inkubowanych start-upów oraz potrzebnego wsparcia. Uzyskany w ten sposób efekt to międzynarodowa promocja spółek, szybszy dostęp do zagranicznych partnerów, pierwszych klientów czy inwestorów — podkreśla szef ESA BIC Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane