W Warszawie i Rzeszowie będzie działać ESA BIC Poland wspierający rozwój technologii kosmicznych. Stanowi on część europejskiej sieci ESA Business Incubation Centres.
Start-upy, małe i średnie przedsiębiorstwa pracujące nad technologiami z sektora kosmicznego mogą liczyć na dodatkowe wsparcie — zaczął działać ESA Business Incubation Centre Poland (ESA BIC Poland). To 26. inkubator z międzynarodowej sieci ESA Business Incubation Centres tworzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (European Space Agency — ESA).
W polskich strukturach
ESA BIC Poland ma siedziby w Warszawie i Rzeszowie. Pierwsze centrum będzie oferować biznesową pomoc pięciu start-upom rocznie, drugie dwóm. Pieczę nad działalnością inkubatorów sprawują Agencja Rozwoju Przemysłu oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa podkarpackiego.

Pod parasolem inkubatora w najbliższych pięciu latach będzie się rozwijać w sumie 25 innowacyjnych spółek, działających na rynku nie dłużej niż pięć lat. Otrzymają pakiety doradcze i finansowanie do 50 tys. EUR na działania związane z kreowaniem i komercjalizacją technologii.
Michał Chwieduk, szef ESA BIC Poland, wyjaśnia, że nabór do inkubatora ESA BIC Poland jest ciągły — ocena aplikacji będzie przeprowadzana dwa razy w ciągu roku. Pierwszy termin to 14 kwietnia, drugi 6 października 2023 r.
— Założeniem inkubatora ESA BIC Poland jest wsparcie komercjalizacji i wykorzystania technologii kosmicznych przez tworzenie nowych firm. To szansa na szybszy rozwój nowych technologii dla sektora kosmicznego, ale również na wykorzystanie potencjału technologicznego w spółkach polskiego sektora kosmicznego do tworzenia rozwiązań dla innych sektorów gospodarki. Dotychczas start-upy w Polsce nie miały przeznaczonego wyłącznie dla nich programu inkubacyjnego. Decydowały się na ogólnodostępne programy wsparcia lub aplikowały do zagranicznych inkubatorów ESA BIC — mówi Michał Chwieduk.
Inkubator ESA BIC uwzględnia specyfikę branży kosmicznej.
— Oprócz finansowania bezzwrotnego oraz doradztwa biznesowego ma bardzo szeroką ofertę wsparcia technologicznego, co wyróżnia ten program na tle innych inicjatyw. Dodatkowo w ramach inkubacji start-upy mają dostęp do ekspertów ESA oraz — co kluczowe dla ich komercyjnego rozwoju — do całej sieci partnerów ESA BIC w Europie. Mimo dużego nacisku na aspekt technologiczny aplikujących start-upów głównym założeniem ESA BIC jest wsparcie tylko tych projektów, które mają dużą szansę na sukces biznesowy — mówi Michał Chwieduk.
Międzynarodowy start
Choć inkubator bazuje na współpracy lokalnych partnerów, to przed uczestnikami otwiera furtkę także do międzynarodowych rynków.
— Centrum działa jako element sieci, która intensywnie współpracuje i wymienia informacje na temat inkubowanych start-upów oraz potrzebnego wsparcia. Uzyskany w ten sposób efekt to międzynarodowa promocja spółek, szybszy dostęp do zagranicznych partnerów, pierwszych klientów czy inwestorów — podkreśla szef ESA BIC Poland.