Polska w standardzie 5G

opublikowano: 29-09-2019, 22:00

Rozmowa z Witoldem Drożdżem, członkiem zarządu ds. strategii Orange Polska

Do końca 2020 roku 5G będzie dostępne na terenie co najmniej jednego dużego miasta. Branża chce zmian norm promieniowania elektromagnetycznego.

„Puls Biznesu”: Kto w pierwszej kolejności będzie korzystać z 5G?

Witold Drożdż : Najpierw mieszkańcy większych ośrodków miejskich: klienci biznesowi oraz indywidualni, którym zależy na bardzo szybkim internecie. Podobnie przebiegało to, gdy wprowadzaliśmy 3G i 4G. Obserwując sytuację na innych rynkach, wprowadzane taryfy na 5G są nieco wyższe od tych dla LTE, ale przecież zakres i parametry techniczne 5G są wielokrotnie bogatsze.

Jesteście gotowi na wprowadzenie sieci w nowym standardzie?

Intensywnie się przygotowujemy. Obecnie Orange prowadzi największe w kraju testy łączności 5G pod względem zasięgu i zaangażowanej infrastruktury. Pracujemy wspólnie z firmę Ericsson na terenie warszawskiej Ochoty i Powiśla. Możliwości sieci w warunkach miejskich sprawdza wybrana grupa naszych klientów, pracowników i dziennikarzy, których wyposażyliśmy w telefony dostosowane do standardu 5G. W październiku rozpoczniemy podobne testy z Nokią w Lublinie. Równolegle przygotowujemy się do zapowiadanej przez prezesa UKE aukcji częstotliwości, które umożliwią nam już komercyjne świadczenie usług 5G, przynajmniej na terenach zurbanizowanych. Zgodnie z oficjalnym harmonogramem aukcja powinna zostać rozstrzygnięta nie później niż w połowie przyszłego roku. Na pewno będziemy wówczas przygotowani do tego, by niezwłocznie przystąpić do rozwoju infrastruktury i świadczenia usług. Dzięki temu do końca przyszłego roku 5G będziejuż dostępne na terenie co najmniej jednego dużego miasta.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Nie będzie opóźnień?

Przedstawiony przez rząd harmonogram wydaje się być realistyczny oraz jest zgodny z potrzebami i oczekiwaniami rynku i postulatami branży telekomunikacyjnej. Zawsze też możemy czerpać z doświadczeń krajów, w których implementacja 5G jest na dużo bardziej zaawansowanym etapie.

Powinno więc obejść się bez większych niespodzianek?

Będziemy modernizować istniejącą już infrastrukturę, wyposażając ją w elementy pozwalające obsługiwać standard 5G. Odbędzie się to więc głównie w oparciu o obecną sieć stacji bazowych, anten itp. Wiele natomiast zależy od tego, czy zgodnie ze znowelizowanym prawem telekomunikacyjnym, do końca tego roku w sposób racjonalny zostanie zmienione rozporządzenie określające normy promieniowania elektromagnetycznego. Zachowaliśmy jeszcze z czasów PRL najbardziej restrykcyjne regulacje w tym zakresie w Europie. W innych państwach były one w międzyczasie wielokrotnie zmniejszane, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy technicznej i medycznej. Polskie normy już teraz ograniczają rozwój infrastruktury nawet na potrzeby LTE. Problem ten towarzyszy nam już od kilku lat i się nasila. Nie będzie 5G w Polsce bez harmonizacji tych norm do poziomu europejskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu