Polska w standardzie 5G

opublikowano: 29-09-2019, 22:00

Rozmowa z Witoldem Drożdżem, członkiem zarządu ds. strategii Orange Polska

Do końca 2020 roku 5G będzie dostępne na terenie co najmniej jednego dużego miasta. Branża chce zmian norm promieniowania elektromagnetycznego.

„Puls Biznesu”: Kto w pierwszej kolejności będzie korzystać z 5G?

Witold Drożdż : Najpierw mieszkańcy większych ośrodków miejskich: klienci biznesowi oraz indywidualni, którym zależy na bardzo szybkim internecie. Podobnie przebiegało to, gdy wprowadzaliśmy 3G i 4G. Obserwując sytuację na innych rynkach, wprowadzane taryfy na 5G są nieco wyższe od tych dla LTE, ale przecież zakres i parametry techniczne 5G są wielokrotnie bogatsze.

Jesteście gotowi na wprowadzenie sieci w nowym standardzie?

Intensywnie się przygotowujemy. Obecnie Orange prowadzi największe w kraju testy łączności 5G pod względem zasięgu i zaangażowanej infrastruktury. Pracujemy wspólnie z firmę Ericsson na terenie warszawskiej Ochoty i Powiśla. Możliwości sieci w warunkach miejskich sprawdza wybrana grupa naszych klientów, pracowników i dziennikarzy, których wyposażyliśmy w telefony dostosowane do standardu 5G. W październiku rozpoczniemy podobne testy z Nokią w Lublinie. Równolegle przygotowujemy się do zapowiadanej przez prezesa UKE aukcji częstotliwości, które umożliwią nam już komercyjne świadczenie usług 5G, przynajmniej na terenach zurbanizowanych. Zgodnie z oficjalnym harmonogramem aukcja powinna zostać rozstrzygnięta nie później niż w połowie przyszłego roku. Na pewno będziemy wówczas przygotowani do tego, by niezwłocznie przystąpić do rozwoju infrastruktury i świadczenia usług. Dzięki temu do końca przyszłego roku 5G będziejuż dostępne na terenie co najmniej jednego dużego miasta.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nie będzie opóźnień?

Przedstawiony przez rząd harmonogram wydaje się być realistyczny oraz jest zgodny z potrzebami i oczekiwaniami rynku i postulatami branży telekomunikacyjnej. Zawsze też możemy czerpać z doświadczeń krajów, w których implementacja 5G jest na dużo bardziej zaawansowanym etapie.

Powinno więc obejść się bez większych niespodzianek?

Będziemy modernizować istniejącą już infrastrukturę, wyposażając ją w elementy pozwalające obsługiwać standard 5G. Odbędzie się to więc głównie w oparciu o obecną sieć stacji bazowych, anten itp. Wiele natomiast zależy od tego, czy zgodnie ze znowelizowanym prawem telekomunikacyjnym, do końca tego roku w sposób racjonalny zostanie zmienione rozporządzenie określające normy promieniowania elektromagnetycznego. Zachowaliśmy jeszcze z czasów PRL najbardziej restrykcyjne regulacje w tym zakresie w Europie. W innych państwach były one w międzyczasie wielokrotnie zmniejszane, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy technicznej i medycznej. Polskie normy już teraz ograniczają rozwój infrastruktury nawet na potrzeby LTE. Problem ten towarzyszy nam już od kilku lat i się nasila. Nie będzie 5G w Polsce bez harmonizacji tych norm do poziomu europejskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane