Polska wśród 5 wybrańców na rynkach wschodzących (WYKRES DNIA)

Polska znalazła się wśród zaledwie pięciu gospodarek emerging markets, które nie ucierpiały na ostatnim spowolnieniu w tej grupie krajów, zauważa agencja Bloomberg.

Różnica między dynamiką PKB zanotowaną w 2014 roku a średnią z lat 2010-2013
Zobacz więcej

Różnica między dynamiką PKB zanotowaną w 2014 roku a średnią z lat 2010-2013 Bloomberg

W czasie, gdy spowolnienie w Chinach się pogłębia, a Rosja i Brazylia pogrążają się w kryzysie, zaledwie pięć spośród ważniejszych krajów emerging markets notuje przyspieszenie wzrostu gospodarczego, wynika z wykresu sporządzonego przez Bloomberga. Aż czterech spośród „wybrańców” to kraje środkowoeuropejskie, a piątkę dopełnia Wietnam.

- To nie jest łatwy okres dla rynków wschodzących, ale na wzrost można natrafić w nieoczekiwanych miejscach. Węgry, Rumunia, Polska i Czechy są importerami ropy i należały do najbardziej poszkodowanych w kryzysie finansowym – komentuje Bloomberg.

Wzrost gospodarczy na Węgrzech przekraczał w ubiegłym roku średnią z poprzednich czterech lat aż o blisko 3 punkty procentowe, a rumuński wzrost – o prawie 2 punkty. Tymczasem prawie co trzeci z ważniejszych rynków wschodzących notował dynamikę PKB o co najmniej 3 punkty procentowe niższą od średniej. Polskę Bloomberg chwali za przyspieszenie dynamiki wydatków konsumpcyjnych, na które pozwoliła pierwsza deflacja, jakiej kraj doświadczył od co najmniej trzech dekad, a także wzrost płac i zatrudnienia.

- Wzrost gospodarczy Węgier, Rumunii, Polski i Czech jest szybszy niż w strefie euro już siedem kwartałów z rzędu – zauważa Bloomberg.

Tymczasem środki płatnicze krajów środkowoeuropejskich znalazły się wśród najlepiej zachowujących się walut bieżącego kwartału. Po uwzględnieniu różnic w oprocentowaniu węgierski forint umocnił się do dolara o 2,4 proc., czeska korona zyskała 2,3 proc., a polski złoty – 1,7 proc.


Różnica między dynamiką PKB zanotowaną w 2014 roku a średnią z lat 2010-2013. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska wśród 5 wybrańców na rynkach wschodzących (WYKRES DNIA)