Polska wśród najlepszych krajów dla emerytów

Polacy mają coraz większe szanse na wygodne życie na emeryturze — wynika z badania Global Retirement Index

Polska uplasowała się na 30. miejscu na świecie pod względem bezpieczeństwa emerytalnego. Przeprowadzone już drugi rok z rzędu badanie towarzystwa inwestycyjnego Natixis oraz firmy badawczej CoreData porządkuje 150 krajów pod względem możliwości zaspokojenia oczekiwań i potrzeb obecnych i przyszłych emerytów.

Bloomberg

Choć w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem wynik punktowy Polski się pogorszył, nie przeszkodziło to jej w awansie o sześć pozycji. Wyprzedziliśmy m.in. wychodzące z kryzysu Portugalię i Grecję, a także Urugwaj, Kostarykę i Panamę. Szybciej niż u nas perspektywy życia na emeryturze poprawiały się jednak w Irlandii, która awansowała z końca piątej dziesiątki sklasyfikowanych państw na 24. miejsce.

„Jeżeli jakiś kraj poprawia swoją pozycję w rankingu, może to świadczyć, że zaczyna być bardziej atrakcyjnym miejscem do spędzania emerytury” — napisano w raporcie. Obliczany przez Natixis i CoreData indeks opiera się na wskaźnikach z czterech sfer, które wpływają na poziom życia na emeryturze.

To stan zdrowia i dostęp do zaawansowanej opieki medycznej, posiadanie wystarczających zasobów do zachowania komfortu życia, stabilność systemu finansowego, umożliwiająca zachowanie wartości oszczędności, oraz czyste i bezpieczne środowisko. W których krajach obecnym i przyszłym emerytom będzie najlepiej?

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się osiem krajów europejskich. Nie mają z czego cieszyć się obecni i przyszli emeryci z takich potęg gospodarczych, jak Japonia czy USA. USA uplasowały się dopiero pod koniec drugiej dziesiątki, a Kraj Kwitnącej Wiśni spadł na 27. miejsce, notując jedną z największych zniżek.

Najlepiej po zakończeniu kariery zawodowej mają się Skandynawowie: Norwegowie, Szwedzi, Duńczycy i Finowie, a także mieszkańcy krajów niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Luksemburga. W porównaniu z ubiegłym rokiem przebojem do pierwszej dziesiątki rankingu wdarły się Australia i Nowa Zelandia, co oba kraje zawdzięczają bezpieczeństwu finansów publicznych.

Na najwyższym stopniu podium czołowa pod względem jakości środowiska Szwajcaria zastąpiła Norwegię, która szczyci się największą zasobnością przyszłych i obecnych emerytów. Na trzecie miejsce awansowała Austria, gdzie emeryci cieszą się najlepszą opieką zdrowotną. Polska awansowała w rankingu dzięki poprawie stabilności systemu finansowego.

Wyższe niż w gospodarkach dojrzałych stopy procentowe umożliwiają przyszłym emerytom powiększanie kapitału zgromadzonego na lokatach. Pod względem jakości zarządzania gospodarką Polska awansowała na 29. miejsce na świecie.

Niestety, dopiero w drugiej setce państw lokuje się pod względem obciążenia demograficznego, a także zadłużenia sektora publicznego, co nie zapowiada wysokich emerytur w przyszłości. Relatywnie spadliśmy pod względem kwestii zdrowotnych. Oczekiwana długość życia rosła relatywnie powoli, mniejszą poprawę w porównaniu z innymi krajami zanotowano pod względem liczby lekarzy oraz wydatków na ochronę zdrowia w przeliczeniu na mieszkańca.

Zniżkował też wskaźnik jakości środowiska, co autorzy rankingu tłumaczą niekorzystnymi zmianami klimatycznymi. „Pomimo ostatniego spowolnienia gospodarczego w Polsce jej gospodarka wciąż należy do najszybciej rozwijających się w Unii Europejskiej” — napisano w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane