Polska za USA w rankingu systemów emerytalnych

Dania i Holandia, to jedyne kraje, których systemy emerytalne mogą być uznane za „pierwszej klasy”, pisze The Financial Times powołując się na Melbourne Mercer Global Pension Index oraz towarzyszący mu raport.

Indeks tworzą firma konsultingowa Mercer oraz Australijskie Centrum Studiów Finansowych. Uwzględniono w nim 25 krajów. Na ostateczną ocenę składa się 40 czynników. Gdzie w rankingu znajduje się Polska? Na 15. miejscu, tuż za USA i przed RPA. W pierwszej piątce, oprócz wymienionych wcześniej Danii i Holandii, znajduje się jeszcze Australia, Szwecja i Szwajcaria. Ostatnia piątka, to Indonezja, Chiny, Japonia, Korea Południowa i Indie.

Autorzy raportu podkreślają, że potrzebne są daleko idące reformy, aby poprawić systemy emerytalne w najliczniej zamieszkałych państwach świata.

- Nie ma łatwego rozwiązania, ale im szybciej zostanie podjęte działanie, tym lepiej – powiedział cytowany przez FT David Knox, starszy partner w Mercer.

Z raportu wynika, że średnia liczba lat na emeryturze wzrosła z 16,6 w 2009 roku do 18,4 lat w 2015. Mercer prognozuje, że w 2035 roku wzrośnie do 19,2 lat.

- Życie do dziewięćdziesiątki i dłużej stanie się czymś zwyczajnym. Więcej krajów powinno automatycznie powiązać zmiany w długości oczekiwanego życia z wiekiem emerytalnym – powiedział Knox.

Mercer rekomenduje rządom, aby dokonały większego wysiłku, aby starsi wiekiem pracownicy byli nadal aktywni. Udział w sile roboczej wśród osób w grupie wiekowej 55-64 lata, to w Szwecji 77 proc., a w Polsce tylko 40 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Polska za USA w rankingu systemów emerytalnych