Polski bank komórek kupuje w Portugalii

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

PBKM kontynuuje zakupy na zachodzie Europy. Za 71 mln zł kupuje największą firmę z branży na Półwyspie Iberyjskim.

W tradycyjnych usługach bankowych hasłem przewodnim ostatnich dwóch lat jest repolonizacja. W bankowych usługach nietypowych natomiast — a konkretnie w tak zwanym bankowaniu komórek macierzystych — hasłem staje się polonizacja. Notowany na GPW Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), prowadzący banki w kilkunastu krajach pod szyldem Famicord, ogłosił w piątek, że przejmujekontrolę nad portugalską spółką Stemlab, prowadzącą największy bank komórek na Półwyspie Iberyjskim.

Kurs Polskiego Banku Komórek Macierzystych, kierowanego przez Jakuba Barana, jest na tym samym poziomie co na początku roku. Czy przejęcie wybije go w górę?
Zobacz więcej

Stagnacja

Kurs Polskiego Banku Komórek Macierzystych, kierowanego przez Jakuba Barana, jest na tym samym poziomie co na początku roku. Czy przejęcie wybije go w górę? Fot. Marek Wiśniewski

PBKM ma za sobą kilkanaście przejęć na rynku europejskim i jesteśmy bardzo dobrze przygotowani pod względem strukturalnym i organizacyjnym, aby osiągać dalszy wzrost dzięki akwizycjom. Przejęcie spółki Stemlab wzmocni pozycję grupy Famicord w Europie, a szczególnie w Portugalii, gdzie Stemlab ma pozycję lidera. Widzimy ponadto istotne synergie kosztowe, wynikające z możliwości współpracy między naszymi laboratoriami, w szczególności w Szwajcarii, oraz z połączenia spółek zależnych PBKM i Stemlab w Hiszpanii — mówi Jakub Baran, prezes i znaczący akcjonariuszy PBKM.

Wartość transakcji, w ramach której PBKM obejmie 95,6 proc. akcji Stemlabu, to około 71 mln zł. Kwota może być jeszcze powiększona o dług i dodatkowe płatności, związane z przyszłymi zyskami portugalskiej spółki. Większość akcji kupowanych jest od funduszu Riverside Capital, na podstawieodrębnej umowy PBKM odsprzedał mały pakiet prezesowi Stemlabu. To druga zagraniczna transakcja PBKM w tym roku — w kwietniu, polska spółka za 7,2 mln zł kupiła 3 proc. akcji notowanej we Frankfurcie spółki Vita 34, która jest największym europejskim konkurentem PBKM. W 2017 r. PBKM osiągnął 148,9 mln zł przychodów, czylio 15,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik na poziomie EBITDA skoczył o 27 proc., do 45,7 mln zł, a zysk netto, po niewielkich korektach, wzrósł o jedną czwartą, do 30,5 mln zł. Polska spółka ma obecnie przekraczający 20 proc. udział w europejskim rynku. Najsilniejszą pozycję ma w Polsce, Hiszpanii i Turcji.

— Po I kw. 2018 r. w połączonej grupie Famicord i Stemlab było przechowywanych około 263 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz około 347 tys. próbek wszystkich materiałów biologicznych, co znacząco zwiększa skalę naszego biznesu i umacnia Grupę Famicord wśród największych banków komórek macierzystychna świecie. Ponadto, biorąc pod uwagę silną obecność Stemlab na różnych rynkach i kanałach sprzedaży, razem będziemy mieli około 28-procentowy udział w preparatyce nowych próbek na rynkach europejskich, co daje nam pod tym względem pozycję absolutnego lidera — mówi Jakub Baran.

Transakcja będzie sfinansowanaprawdopodobnie dzięki przyjętemu w maju programowi emisji obligacji o wartości do 100 mln zł, ale — jak zaznacza spółka w komunikacie — „niewykluczone, że zamiast emisji obligacji PBKM skorzysta z opcji zaciągnięcia kredytu lub finansowania mieszanego”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu