Polski rynek akcji najgorszy na świecie

Bloomberg, MD
opublikowano: 31-08-2022, 16:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po przecenie w sierpniu polski rynek akcji traci najwięcej w tym roku spośród 92 światowych giełd, donosi Bloomberg.

WIG20 zmierza do straty 11 proc. w sierpniu. Od początku roku wartość indeksu spada o 32 proc., co jest najgorszym wynikiem od kryzysu 2008 roku. Wyceny polskich spółek są najniższe w historii w porównaniu z notowanymi na innych giełdach. Wskaźnik cena/oczekiwany zysk spółek w WIG20 wynosi 5,8. To najmniej od powstania indeksu w 1994 roku.

Bloomberg uważa, że przecenę wzmocnił odwrót inwestorów od spółek użyteczności publicznej, spowodowany przez obawy, że drożejący i mniej dostępny węgiel negatywnie odbije się na wynikach. Z kolei akcje banków taniały z powodu wprowadzenia przez rząd wakacji kredytowych. Sytuacja makroekonomiczna polskiej gospodarki także nie skłania do optymizmu, zwraca uwagę Bloomberg przypominając, że inflacja w sierpniu sięgnęła najwyższego poziomu od 26 lat i coraz częściej słychać o możliwości pojawienia się technicznej recesji.

Rafał Janczyk, zarządzający portfelami akcji w funduszach TFI Allainz Polska powiedział Bloombergowi, że poprawy sytuacji na polskiej giełdzie nie należy oczekiwać dopóki inwestorzy nie będą lepiej wiedzieć jak Europa przetrwa kryzys energetyczny zimą, kiedy obniżka dostaw rosyjskiego gazu będzie najmocniej odczuwalna.

- Zagraniczni inwestorzy obawiają się statusu Polski jako kraju graniczącego z prowadzącą wojnę Ukrainą oraz interwencji państwa w największych spółkach giełdowych - powiedział Bloombergowi Janczyk. – Tymczasem polskim funduszom brakuje napływu pieniędzy od klientów, którzy są zamiast tego kuszeni wyższymi stopami procentowymi – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane